ABY UZYSKAĆ AKTUALNE INFORMACJE DOTYCZĄCE POWIATOWYCH CENTRÓW POMOCY RODZINIE
WYBIERZ PCPR Z LISTY W TABELI Z PRAWEJ STRONY

 baner forum

10-LAT

Smaller Default Larger

Międzypowiatowe warsztaty poświęcone pomaganiu dzieciom po traumie

DSC 0036Dzieci po traumie to poważny problem społeczny. W ostatnich latach narasta zarówno u dzieci jak i młodzieży skala zaburzeń, które określa się jako zaburzenia regulacji emocji i zaburzenia posttraumatyczne. W wielu polskich rodzinach, we wszystkich szkołach czy w innych placówkach, spotykamy dzieci, które sprawiają ogromne problemy i nie poddają się tradycyjnym oddziaływaniom edukacyjnym i wychowawczym. By lepiej diagnozować takie problemy oraz by wspierać dzieci i młodzież z takimi zaburzeniami oraz rodziców i opiekunów tych dzieci Powiatowe Centrum pomocy Rodzinie w Gostyniu zorganizowało, we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Gostyń, warsztaty szkoleniowe: „Zaburzenia zachowania u dzieci z doświadczeniem traumy”. Wzięli w nich udział specjaliści z pomocy społecznej i z obszaru wspierania rodziny z czterech powiatów: rawickiego, leszczyńskiego, jarocińskiego i gostyńskiego. W szkoleniu uczestniczyli: koordynatorzy rodzin zastępczych, asystenci rodzin, pracownicy socjalni, psychologowie oraz terapeuci.

 

Szkolenie poprowadziła psycholog Beata Kolska – Lach, na co dzień pracująca w Komitecie Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu. Przedstawiła ona przyczyny zaburzeń posttraumatycznych u dzieci. Źródłami ich mogą być np.: wszelkie formy przemocy i nadużyć wobec dziecka tak w rodzinie jak i środowisku rówieśniczym, wypadek komunikacyjny lub inny wypadek, uszkodzenia okołoporodowe, depresja, choroby psychiczne rodzica lub jego uzależnienie, rozwód rodziców, śmierć bliskiego członka rodziny, poważne zaniedbania opiekuńcze, czy umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej.

Szczególnie obciążające dla dziecka jest doświadczanie kompleksowej traumy. Organizm narażony w tzw. krytycznych okresach rozwojowych na powtarzające się poważne zagrożenia, zaniedbania, nadużycia ze strony rodzica lub innego podstawowego opiekuna, tworzy nieprawidłowy model równowagi. Cechuje go niestabilność emocjonalna i brak kontroli emocji. Dziecko z doświadczeniem postraumatycznym będzie przejawiało takie zachowania do końca życia.

Kluczem do zrozumienia takiego dziecka, jak i do profilaktyki oraz leczenia, jest umiejętność widzenia całości organizmu w jego otoczeniu rodzinnym i społecznym. Niewiele uzyskamy, lecząc poszczególne objawy czy korygując poszczególne zachowania.

By pomagać takiemu dziecku i jego rodzicom lub opiekunom konieczne jest przyjęcie i stosowanie kilku kluczowych standardów. Po pierwsze konieczne jest zapewnienie dziecku czy młodemu człowiekowi bezpieczeństwa na każdym poziomie - od fizycznego po emocjonalne. Przy czym chodzi tu o bezpieczeństwo w poczuciu subiektywnym dziecka, a nie w poczuciu nas dorosłych. Po drugie konieczna jest wszechstronna diagnoza rozumiana jako długofalowy proces oparty na sumie wszystkich doświadczeń związanych z dzieckiem. Po trzecie konieczna jest bezustanna praca nad budową więzi dziecko – opiekun. Po czwarte ważne jest umiejętne kształtowanie kompetencji regulacji stresu u dziecka czy młodego człowieka.

A podstawowym zadaniem rodzica czy opiekuna jest przejęcie kontroli nad bezpieczeństwem dziecka. Bo dziecko zranione cały czas kontroluje świat wokół siebie, gdyż nigdy nie wie, kiedy nastąpi atak i ma w sobie przekonanie, ze nie można ufać dorosłym. Rodzic czy opiekun pracuje nad tym, by dziecko przekonało się, że on przejmuje kontrolę po to, by dziecku nie stałą się krzywda.

W trakcie szkolenia szczegółowo omawiano strategie zachowania i postawy przydatne w pracy z dzieckiem z po traumie, a zwłaszcza z dzieckiem z zaburzeniami więzi. Ćwiczono zachowania pozwalające na uczenie dzieci okazywania emocji, bez ich tłumienia. Omawiano poszczególne fazy budowania bezpiecznej więzi dziecka z dorosłym. Ważną częścią warsztatów było wskazanie i omówienie elementów pracy z traumą, przy pełnej świadomości, że na traumę więzi NIE MA LEKARSTWA - JEST DROGA długa i wymagająca cierpliwości, oparta kompleksowych modelach i standartach oddziaływań. Dziecko z zaburzeniami posttraumatycznymi wynikającymi z przeżyć i zaniedbań we wczesnym dzieciństwie, dziecko z patologicznym wzorcem przywiązania, pozbawione kompetencji w zakresie regulacji emocji, wymaga ogromnej, specjalistycznej i multidyscyplinarnej pracy.

Dodatkowym elementem międzypowiatowego spotkania było przedstawienie i wymiana dobrych doświadczeń poszczególnych PCPR-ów, związanych z organizacją i prowadzeniem spotkań dzieci przebywających w pieczy czy u jednego z rodziców z drugim rodzicem lub rodzicami biologicznymi.

Członkowie Stowarzyszenia

Informacje po kliknięciu  

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

1

Białobrzegi

2

Busko - Zdrój

3

Brzesko

4

Chełm

5

Chełmno

6

Chrzanów

7

Częstochowa

8

Drezdenko

9

Gostyń

10

Góra

11

Grodzisk Mazowiecki

12

Inowrocław

13

Kalisz

14

Koło

15

Konin

16

Końskie

17

Koszalin

18

Kozienice

19

Kraków

20

Krasnystaw

21

Kraśnik

22

Krosno Odrzańskie

23

Kutno

24

Lubin 

25

Lubań

26

Lublin

27

Lwówek Śląski

28

Łask

29

Łódź

30

Mielec

31

Międzyrzecz

32

Milicz

33

Opoczno

34

Opole

35

Ostrzeszów

36

Ożarów Mazowiecki
(w Powiecie Warszawskim Zachodnim)

37

Pabianice

38

Pajęczno

39

Pleszew

40

Prudnik

41

Pruszków

42

Police

43

Polkowice

44

Poznań

45

Przeworsk

46

Radomsko

47

Rawicz

48

Siedlce

49

Sieradz

50

Starachowice

51

Strzelin

52

Słubice 

53

Sławno

54

Szczecinek

55

Środa Śląska

56

Sulęcin

57

Świdnik

58

Świdnica

59

Tomaszów Lubelski

60

Tarnobrzeg

61

Tuchola

62

Trzebnica

63

Wejherowo

64

Wieluń

65

Wieruszów

66

Wołów

67

Wrocław

68

Zakopane

69

Zawiercie

70

Zduńska Wola

71

Zielona Góra

72

Ząbkowice Śląskie

73

Zgorzelec

74

Zwoleń

75

Żagań

76

Żyrardów

77

Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR)

1.

Kielce

2.

Chełm

3.

MOPR Toruń

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS)

1.

 

2.

Koszalin

3.

Ruda Śląska

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (MGOPS)

1.

Sianów

  2.

 

INNE  INSTYTUCJE

1.

Ministerstwo Pracy
i Polityki Społecznej –
członkostwo honorowe

2.

Ośrodek Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy „Maria” w Zakopanem – członkostwo honorowe

3.       

 

4.      

ZURiS „Nowak” Zawiercie

5.      

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
we Wrocławiu

6.       

PSPS Doradztwo Metodyczne
i Organizacyjne Anna Kłos

7.      

 

8.

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
w Kielcach – Wydział Polityki Społecznej
i Zdrowia

9.   

Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku 
i rodzinie
„DLA RODZINY”

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem