ABY UZYSKAĆ AKTUALNE INFORMACJE DOTYCZĄCE POWIATOWYCH CENTRÓW POMOCY RODZINIE
WYBIERZ PCPR Z LISTY W TABELI Z PRAWEJ STRONY

 baner forum

10-LAT

Smaller Default Larger

V rodzinny Rajd Smerfów

IMG 0551W sobotę 3.06.17 r. po raz piąty obył się rodzinny samochodowy „Rajd Smerfów 2017”. Warunkiem startu w rajdzie było zebranie i zgłoszenie załogi rodzinnej (rodzice i dzieci lub dziadkowie i wnuki) oraz specjalne ozdobienie pojazdu. Do rajdu zgłosiło sie 10 załóg, ostatecznie wystartowało 9 aut.O dziewiątej rano załogi rodzinne z powiatu gostyńskiego, leszczyńskiego i kościańskiego zjawiły się przy kartodromie pod Górą Zamkową w Gostyniu. Powitali ich przedstawiciele organizatorów: Stowarzyszenia Forum Demokratyczne, Stowarzyszenia „DZIECKO”, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Domu Dziecka w Bodzewie, Domu Dziecka w Gostyniu i Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bodzewie oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gostyniu. Organizatorzy przeprowadzili na dzień dobry kontrolę antydopingową pod kątem spożycia soku z gumi-jagód.

 

Komandorem rajdu był Papa Smerf. Komisja rajdu oceniała udekorowanie (a auta były ozdobione wesoło i sympatycznie!) i właściwe przygotowanie techniczne pojazdów, w tym posiadanie fotelików dla dzieci. Pierwszą część rajdu stanowiły dwie próby sprawnościowe dla dzieci młodszych i starszych oraz test profilaktyczny z użyciem alkogogli dla pilotów (najczęściej były nimi mamy). Alkogogle pozwalały poczuć, w jakim stanie jest kierowca po spożyciu alkoholu: obniża się jego koncentracja, spowolnia się czas reakcji, nie można określić kierunków, zniekształca sie widziany obraz, są wyraźne zmiany w ocenie odległości, zmniejsza się możliwość oceny sytuacji, pojawia się podwójne widzenie, pojawia się brak koordynacji ruchowej. Nawet wykonanie prostej czynności staje się wtedy problemem, a co dopiero prowadzenie auta.

Dla kierowców organizatorzy przygotowali na początek odcinek specjalny: slalom sprawnościowo orientacyjny między pachołkami wg mapy. Jak podkreśla jeden z surowych jurorów – „Kierowcy już na początku pokazali swoje dobre przygotowanie. W czasie próby sprawnościowej opony piszczały, resory się gięły, ale startujący bezpiecznie pokonywali trudny odcinek. Podkreślę, że zaskoczyły wszystkich swoimi wysokimi umiejętnościami panie kierujące pojazdami, bo udowodniły, że potrafią jeździć sprawnie, a do tego bezpiecznie.”

Następnie załogi wyruszyły w 50-kilometrową, dwuetapową trasę po Ziemi Gostyńskiej, by przy pomocy planu dotrzeć do wskazanych punktów kontrolnych. Pierwsza, 10-kilometrowa część trasy wiodła po Gostyniu. Na jej zakończenie uczestnicy otrzymywali kolejną mapy ze wskazówkami i wyruszali na drugą część rajdu. 40-kilometrowa część trasy wiodła przez wioski i tereny niezamieszkałe, a kończyła się w parku przy Domu Dziecka w Bodzewie na festynie rodzinnym „Powitanie lata”. W trakcie rajdu uczestnicy musieli wykonać zaskakujące zadania specjalne, opracowane przez jednego z organizatorów tak, by wykonując, je można było poszerzyć swoją wiedzę o regionie i jego historii. Sami startujący w rajdzie rodzinnym przyznawali: - „Zadania były ciekawe, ale też przygotowane tak, by nie dało się znaleźć odpowiedzi na nie w Internecie. Często trzeba wyjść z auta i pochodzić, by znaleźć odpowiedź. Ale po wykonaniu zadań pozostaje satysfakcja i duma!”

Na metę w parku przy Domu Dziecka w Bodzewie dotarły wszystkie załogi. Uczestnicy opowiadali o niesamowitych emocjach, których dostarczyło im pokonanie trasy. – Jazda według wskazówek, np. „po minięciu 56 słupów z lampami ulicznymi skręć w lewo”, ale bez mapy z wyznaczoną trasą, nie jest łatwa – stwierdziła jedna z załóg. - Trzeba było mocno uważać, żeby nie zgubić się w trasie. Kilka razy musieliśmy zawracać i zaczynać z któregoś miejsca ponownie. A niektóre zadania do wykonania to prawdziwy kosmos. Ale zabawa była świetna, i to nie tylko dla dzieci. Organizatorom należą się brawa za świetny pomysł.

Komisja rajdu podsumowała wyniki. Organizatorzy wręczyli puchary i nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie Forum Demokratyczne.

Zwyciężyła załoga Państwa Gałatów z dziećmi. Drugie miejsce zajęli Państwo Konopka z dziećmi. Trzecie miejsce wywalczyli Państwo Miler z dziećmi. Ta załoga została dodatkowo wyróżniona przez jury, gdyż pokonała całą trasę bez żadnego punktu karnego. Wszyscy uczestnicy rajdu wzięli następnie udział w festynie rodzinnym i uczestnicząc w jego wesołych zabawach, zdobyli kolejne nagrody niespodzianki.

IMG_0351.jpgIMG_0342.jpgIMG_0354.jpgIMG_0356.jpgIMG_0360.jpgIMG_0362.jpgIMG_0370.jpgIMG_0380.jpgIMG_0387.jpgIMG_0404.jpgIMG_0424.jpgIMG_0551.jpg

Członkowie Stowarzyszenia

Informacje po kliknięciu  

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

1

Białobrzegi

2

Busko - Zdrój

3

Brzesko

4

Chełm

5

Chełmno

6

Chrzanów

7

Częstochowa

8

Drezdenko

9

Gostyń

10

Góra

11

Grodzisk Mazowiecki

12

Inowrocław

13

Kalisz

14

Koło

15

Konin

16

Końskie

17

Koszalin

18

Kozienice

19

Kraków

20

Krasnystaw

21

Kraśnik

22

Krosno Odrzańskie

23

Kutno

24

Lubin 

25

Lubań

26

Lublin

27

Lwówek Śląski

28

Łask

29

Łódź

30

Mielec

31

Międzyrzecz

32

Milicz

33

Opoczno

34

Opole

35

Ostrzeszów

36

Ożarów Mazowiecki
(w Powiecie Warszawskim Zachodnim)

37

Pabianice

38

Pajęczno

39

Pleszew

40

Prudnik

41

Pruszków

42

Police

43

Polkowice

44

Poznań

45

Przeworsk

46

Radomsko

47

Rawicz

48

Siedlce

49

Sieradz

50

Starachowice

51

Strzelin

52

Słubice 

53

Sławno

54

Szczecinek

55

Środa Śląska

56

Sulęcin

57

Świdnik

58

Świdnica

59

Tomaszów Lubelski

60

Tarnobrzeg

61

Tuchola

62

Trzebnica

63

Wejherowo

64

Wieluń

65

Wieruszów

66

Wołów

67

Wrocław

68

Zakopane

69

Zawiercie

70

Zduńska Wola

71

Zielona Góra

72

Ząbkowice Śląskie

73

Zgorzelec

74

Zwoleń

75

Żagań

76

Żyrardów

77

Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR)

1.

Kielce

2.

Chełm

3.

MOPR Toruń

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS)

1.

 

2.

Koszalin

3.

Ruda Śląska

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (MGOPS)

1.

Sianów

  2.

 

INNE  INSTYTUCJE

1.

Ministerstwo Pracy
i Polityki Społecznej –
członkostwo honorowe

2.

Ośrodek Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy „Maria” w Zakopanem – członkostwo honorowe

3.       

 

4.      

ZURiS „Nowak” Zawiercie

5.      

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
we Wrocławiu

6.       

PSPS Doradztwo Metodyczne
i Organizacyjne Anna Kłos

7.      

 

8.

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
w Kielcach – Wydział Polityki Społecznej
i Zdrowia

9.   

Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku 
i rodzinie
„DLA RODZINY”

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem