ABY UZYSKAĆ AKTUALNE INFORMACJE DOTYCZĄCE POWIATOWYCH CENTRÓW POMOCY RODZINIE
WYBIERZ PCPR Z LISTY W TABELI Z PRAWEJ STRONY

 

10-LAT

Smaller Default Larger

W rodzinie lepiej” - integracja i edukacja przekraczająca granice państw

2Tytuł projektu "W rodzinie lepiej" wskazuje na wartości, które są ważne po obu stronach granicy. Zarówno Polacy jak i Czesi podejmują działania na rzecz poprawy jakości życia rodzin. W ramach projektu wsparciem objęto 150 osób. Zrealizowano pięć wyjazdów integracyjno – edukacyjnych. Powiat Prudnicki/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku  realizuje projekt     pn.  „W rodzinie lepiej” który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Interreg V-A Republika Czeska – Polska Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad oraz ze środków Budżetu Państwa „Przekraczamy granice.”

 

Rodziny zastępcze i naturalne z terenu powiatu prudnickiego wraz z rodzinami z Czech współpracujące z MC Krtecek Jesenik uczestniczą w działaniach mających na celu integrację międzypokoleniową oraz wymianę doświadczeń w zakresie opieki nad dzieckiem i rodziną. Projekt rozpoczął się w kwietniu br. i niebawem jego realizacja dobiega końca. Dotychczas wsparciem objęto 150 osób. Zrealizowano pięć wyjazdów integracyjno – edukacyjnych.  Celem projektu jest stworzenie warunków umożliwiających transgraniczny transfer wiedzy i umiejętności wspierania rodziny. Takie zadania wyznaczyli sobie przedstawiciele instytucji wspierających rodzinę w Polsce i w Czechach. Poprzez realizację projektu planowane jest zwiększenie świadomości rodziców na trudności jakich doświadczają dzieci i młodzież. Niewątpliwie rodzina jest niezastąpionym środowiskiem opiekuńczym. Umożliwia bowiem działalność, której zasadniczym celem jest zaspakajanie potrzeb, zarówno w znaczeniu świadczeń materialnych, rzeczowych, zabiegów organizacyjnych stwarzających warunki prawidłowego rozwoju, jak i w znaczeniu pomocy mającej charakter psychiczno – emocjonalny. Wspólne wyjazdy są okazją do zacieśnienia więzi rodzinnych zarówno dzieci biologicznych jak i tych w rodzinach zastępczych. Udział w warsztatach edukacyjnych, szkoleniu oraz indywidualnych konsultacjach ze specjalistami ma na celu wzmocnienie rodziców w realizacji codziennych obowiązków. Współczesna rodzina napotyka na swojej drodze różne utrudnienia, które powodują zagrożenie jej prawidłowego funkcjonowania. Migracja zarobkowa, dostępność dopalaczy i innych środków psychoaktywnych to główne zagrożenia w obszarze przygranicznym. Dostrzega się ryzyko wystąpienia uzależnień wśród dzieci i młodzieży oraz wzrost ilości ciąż nieletnich. Małoletni często szukają rozwiązania swoich problemów w internecie czy grupie rówieśniczej co w dużej mierze jest dla niech niekorzystne i nie sprzyja rozwojowi wartości i prawidłowego funkcjonowania rodziny. Dlatego wspólne wyjazdy są okazją do rozmów, wymiany doświadczeń i zachętą do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu wolnego. Nastolatkowie i dzieci młodsze wraz z opiekunami odwiedzili  Dolni Morawa by zmierzyć się ze swoimi ograniczeniami, odreagować napięcia i doświadczyć niezapomnianych wrażeń na „Ścieżce w obłokach”. Zdobycie najwyższego szczytu w paśmie górskim Sudetów Wschodnich – Pradziada to kolejne wyzwanie jakie podjęły rodziny z Polski i Czech. Każda osoba pokonując swoje słabości podążała w zimowych warunkach na szczyt. Redukcja stresu oraz poczucie satysfakcji towarzyszyła wyprawie. Podczas wyjazdu poruszono kwestie dotyczące wychowania bez przemocy oraz zapoznano się z ofertą wsparcia jaką gwarantuje MC Krtecek dla kobiet spodziewających się dziecka i rodzin.  

 

 

   Mając na uwadze fakt,  iż rodzina, szczególnie dla małych dzieci, jest miejscem intensywnego oddziaływania wychowawczego wsparciem objęto także rodziców z małymi dziećmi.  Przeprowadzono warsztaty w Interaktywnym Parku Rozrywki „Rosenau” oraz zajęcia socjoterapeutyczne i aquaterapeutyczne w uzdrowisku termalnym Velke Losiny.  Celem zajęć było pogłębienie więzi z rodzicem podczas wspólnego pokonywania trudności i dzielenia się radością, budowanie zaufania z opiekunem oraz kontakt maluchów z innymi dziećmi uczący funkcjonowania w grupie.  Taka aktywność wspomaga rozwój psychiczny dziecka i buduje kontakt z rodzicem. Dla malucha basen to nowe środowisko: szum wody, inne dzieci, czyli wiele emocji naraz. Dziecko początkowo niepewne nabiera zaufania do rodzica, który  daje mu poczucie bezpieczeństwa. Aktywność taka sprzyja odprężeniu i relaksacji. Wzbudzanie ciekawości świata oraz umożliwienie doświadczania nowych rzeczy jest niezwykle istotne. Umożliwiono rodzinom zwiedzanie kopalni złota w Złotym Stoku oraz zaplanowano wrześniowy wyjazd do Twierdzy Kłodzko.  

 Uczestnicy projektu podczas wyjazdów mają zapewniony bezpłatny dostęp do poradnictwa psychologicznego i pedagogicznego. Wyjazdy integracyjne stwarzają przestrzeń do promocji dobrych praktyk stosowanych w partnerskich jednostkach tj. PCPR i MC Krtecek.

Rozwijanie potrzeby kontaktów międzyludzkich i przygotowanie do samodzielnego życia oraz pokonywania trudności życiowych jest istotnym czynnikiem dla Czechów i Polaków. Festyn Rodzinny potwierdził jak bardzo rodzina jest cenna dla obu narodów.  Zacieśnianie wzajemnych kontaktów i budowanie przyjacielskich relacji to zadanie, które warto kontynuować dla dobra dziecka i rodziny.   

 

Członkowie Stowarzyszenia

Informacje po kliknięciu  

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

1

Białobrzegi

2

Busko - Zdrój

3

Brzesko

4

Chełm

5

Chełmno

6

Chrzanów

7

Częstochowa

8

Drezdenko

9

Gostyń

10

Góra

11

Grodzisk Mazowiecki

12

Inowrocław

13

Kalisz

14

Koło

15

Konin

16

Końskie

17

Koszalin

18

Kozienice

19

Kraków

20

Krasnystaw

21

Kraśnik

22

Krosno Odrzańskie

23

Kutno

24

Lubin 

25

Lubań

26

Lublin

27

Lwówek Śląski

28

Łask

29

Łódź

30

Mielec

31

Międzyrzecz

32

Milicz

33

Opoczno

34

Opole

35

Ostrzeszów

36

Ożarów Mazowiecki
(w Powiecie Warszawskim Zachodnim)

37

Pabianice

38

Pajęczno

39

Pleszew

40

Prudnik

41

Pruszków

42

Police

43

Polkowice

44

Poznań

45

Przeworsk

46

Radomsko

47

Rawicz

48

Siedlce

49

Sieradz

50

Starachowice

51

Strzelin

52

Słubice 

53

Sławno

54

Szczecinek

55

Środa Śląska

56

Sulęcin

57

Świdnik

58

Świdnica

59

Tomaszów Lubelski

60

Tarnobrzeg

61

Tuchola

62

Trzebnica

63

Wejherowo

64

Wieluń

65

Wieruszów

66

Wołów

67

Wrocław

68

Zakopane

69

Zawiercie

70

Zduńska Wola

71

Zielona Góra

72

Ząbkowice Śląskie

73

Zgorzelec

74

Zwoleń

75

Żagań

76

Żyrardów

77

Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR)

1.

Kielce

2.

Chełm

3.

MOPR Toruń

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS)

1.

 Radom

2.

Koszalin

3.

Ruda Śląska

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (MGOPS)

1.

Sianów

  2.

 

INNE  INSTYTUCJE

1.

Ministerstwo Pracy
i Polityki Społecznej –
członkostwo honorowe

2.

Ośrodek Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy „Maria” w Zakopanem – członkostwo honorowe

3.       

 

4.      

ZURiS „Nowak” Zawiercie

5.      

Dolnośląski Urząd Wojewódzki
we Wrocławiu

6.       

PSPS Doradztwo Metodyczne
i Organizacyjne Anna Kłos

7.      

 

8.

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
w Kielcach – Wydział Polityki Społecznej
i Zdrowia

9.   

Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku 
i rodzinie
„DLA RODZINY”

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem