ABY UZYSKAĆ AKTUALNE INFORMACJE DOTYCZĄCE POWIATOWYCH CENTRÓW POMOCY RODZINIE
WYBIERZ PCPR Z LISTY W TABELI Z PRAWEJ STRONY

 

10-LAT

Smaller Default Larger

Pilotaż projektu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w Gostyniu

IMG 1162Na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizowany jest w Polsce projekt „Stworzenie i wdrożenie narzędzia badawczego służącego weryfikacji procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w powiatach”. Projekt zakłada ułatwienie wprowadzenia zmian w systemie pieczy zastępczej, tak by jak najwięcej dzieci pozostających pod opieką instytucji mogło znaleźć się w rodzinie zastępczej. Powiat Gostyński, jako jeden z pięciu w Polsce, został wybrany do przeprowadzenia pilotażu narzędzia badawczego.

IMG 1167Projekt podzielony został na kilka faz realizacji:koncepcji (opracowanie wstępnej wersji narzędzia), testowania (pilotaż w 5 powiatach, opracowanie finalnej wersji), badania (użycie narzędzia do oceny procesu deinstytucjonalizacji w 50 powiatach), modelu (opracowanie raportu z fazy testowania wraz z rekomendacjami zmian) oraz upowszechniania NARZĘDZIA (opracowanie szczegółowego poradnika dla powiatów).

Realizatorami projektu są WiseEuropa, Fundacja Przyjaciółka i Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej. Głównym rezultatem trwającego 20 miesięcy projektu jest stworzenie i wdrożenie narzędzia oceny procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w Polsce. Dzięki wykorzystaniu narzędzia władze powiatów będą mogły otrzymać rzetelne dane, dotyczące stanu rozwoju pieczy zastępczej na terenie danego powiatu. Pozwolą one także dokonać porównań na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym oraz ocenę projektowanych w samorządzie zmian.

W ramach pilotażu do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu zawitali (19.06.2017 r.) reprezentanci realizatorów projektu. W realizacji działań pilotażowych, obok specjalistów PCPR w Gostyniu, uczestniczył też przedstawiciel władz powiatu Janusz Sikora – etatowy członek Zarządu Powiatu Gostyńskiego.

Pierwszym elementem była prezentacja naukowa narzędzia. Kolejnym była prezentacja merytoryczna narzędzia. W jej wyniku została wywołana dyskusja o deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w powiecie gostyńskim. Przedstawiciele władz powiatu i PCPR w Gostyniu wskazywali uwarunkowania lokalne i ogólnopolskie mające wpływ na deinstytucjonalizację oraz na problemy związane z jej wprowadzaniem. Podkreślano, że decyzje w zakresie odchodzenia od pieczy instytucjonalnej na rzecz pieczy rodzinnej nie leżą tylko po stronie powiatu. Proponowano i omawiano konkretne rozwiązania mogące usprawnić deinstytucjonalizację i podnieść kompetencje rodzin zastępczych. Wskazano też, że konieczne jest utrzymanie pieczy instytucjonalnej jako ważnego ogniwa uzupełniającego system rodzinnej pieczy zastępczej.

Kolejnym działaniem w ramach pilotażu było praktyczne zaprezentowanie możliwości narzędzia oceny procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w Polsce oraz przyuczenie do korzystania z niego.

Ostatni etap pilotażu obejmował zapoznanie z metodyką narzędzia oraz testów, pracę z jego wykorzystaniem i ocenę jego funkcjonalności w praktyce. Specjaliści Działu Pomocy Dziecku i Rodzinie PCPR w Gostyniu przedstawili też swoje uwagi o narzędziu. Ocenili, m.in. że narzędzie pozwoli powiatom uzyskać informacje o stanie deinstytucjonalizacji i wprowadzania zmian. Powiaty będą mogły tworzyć swoje scenariusze i sprawdzać, jak konkretna decyzja wpłynie na zmiany w obszarze deinstytucjonalizacji uwzględniając uwarunkowania konkretnego samorządu.

Warto przypomnieć, że PCPR w Gostyniu aktywnie uczestniczy w działaniach projektowych. M.in. w pierwszym kwartale tego roku poddał się badaniu jakości rodzinnej pieczy zastępczej. A dyrektor PCPR w Gostyniu uczestniczy w pracach Komitetu Sterującego sprawującego nadzór merytoryczny nad projektem, jako jeden z dwóch przedstawicieli powiatowych centrów pomocy rodzinie i miejskich ośrodków pomocy rodzinie. Komitet Sterujący złożony jest z przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawicieli realizatorów oraz przedstawicieli reprezentujących samorządy powiatowe, „które w najwyższym stopniu osiągnęły standardy deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej zgodnie z Ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej”.

 

Członkowie Stowarzyszenia

Informacje po kliknięciu  

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

1

Białobrzegi

2

Busko - Zdrój

3

Brzesko

4

Chełm

5

Chełmno

6

Chrzanów

7

Częstochowa

8

Drezdenko

9

Gostyń

10

Góra

11

Grodzisk Mazowiecki

12

Inowrocław

13

Kalisz

14

Koło

15

Konin

16

Koszalin

17

Kozienice

18

Kraków

19

Krasnystaw

20

Kraśnik

21

Krosno Odrzańskie

22

Kutno

23

Lubin 

24

Lubań

25

Lublin

26

Łódź

27

Mielec

28

Międzyrzecz

29

Milicz

30

Opoczno

31

Opole

32

Ostrzeszów

33

Ożarów Mazowiecki
(w Powiecie Warszawskim Zachodnim)

34

Oleśnica

35

Pabianice

36

Pajęczno

37

Pleszew

38

Prudnik

39

Pruszków

40

Police

41

Polkowice

42

Poznań

43

Przeworsk

44

Radomsko

45

Rzeszów

46

Rawicz

47

Siedlce

48

Sieradz

49

Starachowice

50

Strzelin

51

Słubice 

52

Sławno

53

Szczecinek

54

Środa Śląska

55

Sulęcin

56  
57

Świdnica

58

Tomaszów Lubelski

59

Tarnobrzeg

60

Tuchola

61

Trzebnica

62

Wejherowo

63

Wieluń

64

Wieruszów

65

Wołów

66

Wrocław

67

Zakopane

68

Zawiercie

69

Zduńska Wola

70

Zielona Góra

71

Ząbkowice Śląskie

72

Zgorzelec

73

Żagań

74  
75

Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR)

1.

Kielce

2.

Chełm

3.

MOPR Toruń

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS)

1.

 Radom

2.

Koszalin

3.

Ruda Śląska

 

Rzeszów

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (MGOPS)

1.

Sianów

  2.

 

INNE  INSTYTUCJE

1.

Ministerstwo Pracy
i Polityki Społecznej –
członkostwo honorowe

2.

Ośrodek Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy „Maria” w Zakopanem – członkostwo honorowe

3.       

 

4.      

ZURiS „Nowak” Zawiercie

5.      

 

6.       

PSPS Doradztwo Metodyczne
i Organizacyjne Anna Kłos

7.      

 

8.

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
w Kielcach – Wydział Polityki Społecznej
i Zdrowia

9.   

Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku 
i rodzinie
„DLA RODZINY”

Aktualizacja: 02.07.2018r.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem