ABY UZYSKAĆ AKTUALNE INFORMACJE DOTYCZĄCE POWIATOWYCH CENTRÓW POMOCY RODZINIE
WYBIERZ PCPR Z LISTY W TABELI Z PRAWEJ STRONY

 

10-LAT

Smaller Default Larger

W rodzinie lepiej” - integracja i edukacja przekraczająca granice państw

2Tytuł projektu "W rodzinie lepiej" wskazuje na wartości, które są ważne po obu stronach granicy. Zarówno Polacy jak i Czesi podejmują działania na rzecz poprawy jakości życia rodzin. W ramach projektu wsparciem objęto 150 osób. Zrealizowano pięć wyjazdów integracyjno – edukacyjnych. Powiat Prudnicki/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku  realizuje projekt     pn.  „W rodzinie lepiej” który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Interreg V-A Republika Czeska – Polska Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad oraz ze środków Budżetu Państwa „Przekraczamy granice.”

 

Rodziny zastępcze i naturalne z terenu powiatu prudnickiego wraz z rodzinami z Czech współpracujące z MC Krtecek Jesenik uczestniczą w działaniach mających na celu integrację międzypokoleniową oraz wymianę doświadczeń w zakresie opieki nad dzieckiem i rodziną. Projekt rozpoczął się w kwietniu br. i niebawem jego realizacja dobiega końca. Dotychczas wsparciem objęto 150 osób. Zrealizowano pięć wyjazdów integracyjno – edukacyjnych.  Celem projektu jest stworzenie warunków umożliwiających transgraniczny transfer wiedzy i umiejętności wspierania rodziny. Takie zadania wyznaczyli sobie przedstawiciele instytucji wspierających rodzinę w Polsce i w Czechach. Poprzez realizację projektu planowane jest zwiększenie świadomości rodziców na trudności jakich doświadczają dzieci i młodzież. Niewątpliwie rodzina jest niezastąpionym środowiskiem opiekuńczym. Umożliwia bowiem działalność, której zasadniczym celem jest zaspakajanie potrzeb, zarówno w znaczeniu świadczeń materialnych, rzeczowych, zabiegów organizacyjnych stwarzających warunki prawidłowego rozwoju, jak i w znaczeniu pomocy mającej charakter psychiczno – emocjonalny. Wspólne wyjazdy są okazją do zacieśnienia więzi rodzinnych zarówno dzieci biologicznych jak i tych w rodzinach zastępczych. Udział w warsztatach edukacyjnych, szkoleniu oraz indywidualnych konsultacjach ze specjalistami ma na celu wzmocnienie rodziców w realizacji codziennych obowiązków. Współczesna rodzina napotyka na swojej drodze różne utrudnienia, które powodują zagrożenie jej prawidłowego funkcjonowania. Migracja zarobkowa, dostępność dopalaczy i innych środków psychoaktywnych to główne zagrożenia w obszarze przygranicznym. Dostrzega się ryzyko wystąpienia uzależnień wśród dzieci i młodzieży oraz wzrost ilości ciąż nieletnich. Małoletni często szukają rozwiązania swoich problemów w internecie czy grupie rówieśniczej co w dużej mierze jest dla niech niekorzystne i nie sprzyja rozwojowi wartości i prawidłowego funkcjonowania rodziny. Dlatego wspólne wyjazdy są okazją do rozmów, wymiany doświadczeń i zachętą do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu wolnego. Nastolatkowie i dzieci młodsze wraz z opiekunami odwiedzili  Dolni Morawa by zmierzyć się ze swoimi ograniczeniami, odreagować napięcia i doświadczyć niezapomnianych wrażeń na „Ścieżce w obłokach”. Zdobycie najwyższego szczytu w paśmie górskim Sudetów Wschodnich – Pradziada to kolejne wyzwanie jakie podjęły rodziny z Polski i Czech. Każda osoba pokonując swoje słabości podążała w zimowych warunkach na szczyt. Redukcja stresu oraz poczucie satysfakcji towarzyszyła wyprawie. Podczas wyjazdu poruszono kwestie dotyczące wychowania bez przemocy oraz zapoznano się z ofertą wsparcia jaką gwarantuje MC Krtecek dla kobiet spodziewających się dziecka i rodzin.  

 

 

   Mając na uwadze fakt,  iż rodzina, szczególnie dla małych dzieci, jest miejscem intensywnego oddziaływania wychowawczego wsparciem objęto także rodziców z małymi dziećmi.  Przeprowadzono warsztaty w Interaktywnym Parku Rozrywki „Rosenau” oraz zajęcia socjoterapeutyczne i aquaterapeutyczne w uzdrowisku termalnym Velke Losiny.  Celem zajęć było pogłębienie więzi z rodzicem podczas wspólnego pokonywania trudności i dzielenia się radością, budowanie zaufania z opiekunem oraz kontakt maluchów z innymi dziećmi uczący funkcjonowania w grupie.  Taka aktywność wspomaga rozwój psychiczny dziecka i buduje kontakt z rodzicem. Dla malucha basen to nowe środowisko: szum wody, inne dzieci, czyli wiele emocji naraz. Dziecko początkowo niepewne nabiera zaufania do rodzica, który  daje mu poczucie bezpieczeństwa. Aktywność taka sprzyja odprężeniu i relaksacji. Wzbudzanie ciekawości świata oraz umożliwienie doświadczania nowych rzeczy jest niezwykle istotne. Umożliwiono rodzinom zwiedzanie kopalni złota w Złotym Stoku oraz zaplanowano wrześniowy wyjazd do Twierdzy Kłodzko.  

 Uczestnicy projektu podczas wyjazdów mają zapewniony bezpłatny dostęp do poradnictwa psychologicznego i pedagogicznego. Wyjazdy integracyjne stwarzają przestrzeń do promocji dobrych praktyk stosowanych w partnerskich jednostkach tj. PCPR i MC Krtecek.

Rozwijanie potrzeby kontaktów międzyludzkich i przygotowanie do samodzielnego życia oraz pokonywania trudności życiowych jest istotnym czynnikiem dla Czechów i Polaków. Festyn Rodzinny potwierdził jak bardzo rodzina jest cenna dla obu narodów.  Zacieśnianie wzajemnych kontaktów i budowanie przyjacielskich relacji to zadanie, które warto kontynuować dla dobra dziecka i rodziny.   

 

Członkowie Stowarzyszenia

Informacje po kliknięciu  

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

1

Białobrzegi

2

Busko - Zdrój

3

Brzesko

4

Chełm

5

Chełmno

6

Chrzanów

7

Częstochowa

8

Drezdenko

9

Gostyń

10

Góra

11

Grodzisk Mazowiecki

12

Inowrocław

13

Kalisz

14

Koło

15

Konin

16

Koszalin

17

Kozienice

18

Kraków

19

Krasnystaw

20

Kraśnik

21

Krosno Odrzańskie

22

Kutno

23

Lubin 

24

Lubań

25

Lublin

26

Łódź

27

Mielec

28

Międzyrzecz

29

Milicz

30

Opoczno

31

Opole

32

Ostrzeszów

33

Ożarów Mazowiecki
(w Powiecie Warszawskim Zachodnim)

34

Oleśnica

35

Pabianice

36

Pajęczno

37

Pleszew

38

Prudnik

39

Pruszków

40

Police

41

Polkowice

42

Poznań

43

Przeworsk

44

Radomsko

45

Rzeszów

46

Rawicz

47

Siedlce

48

Sieradz

49

Starachowice

50

Strzelin

51

Słubice 

52

Sławno

53

Szczecinek

54

Środa Śląska

55

Sulęcin

56  
57

Świdnica

58

Tomaszów Lubelski

59

Tarnobrzeg

60

Tuchola

61

Trzebnica

62

Wejherowo

63

Wieluń

64

Wieruszów

65

Wołów

66

Wrocław

67

Zakopane

68

Zawiercie

69

Zduńska Wola

70

Zielona Góra

71

Ząbkowice Śląskie

72

Zgorzelec

73

Żagań

74  
75

Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR)

1.

Kielce

2.

Chełm

3.

MOPR Toruń

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS)

1.

 Radom

2.

Koszalin

3.

Ruda Śląska

 

Rzeszów

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (MGOPS)

1.

Sianów

  2.

 

INNE  INSTYTUCJE

1.

Ministerstwo Pracy
i Polityki Społecznej –
członkostwo honorowe

2.

Ośrodek Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy „Maria” w Zakopanem – członkostwo honorowe

3.       

 

4.      

ZURiS „Nowak” Zawiercie

5.      

 

6.       

PSPS Doradztwo Metodyczne
i Organizacyjne Anna Kłos

7.      

 

8.

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
w Kielcach – Wydział Polityki Społecznej
i Zdrowia

9.   

Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku 
i rodzinie
„DLA RODZINY”

Aktualizacja: 02.07.2018r.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem