ABY UZYSKAĆ AKTUALNE INFORMACJE DOTYCZĄCE POWIATOWYCH CENTRÓW POMOCY RODZINIE
WYBIERZ PCPR Z LISTY W TABELI Z PRAWEJ STRONY

 forum2020

zmiana os1

10-LAT

Smaller Default Larger

W rodzinie lepiej” - integracja i edukacja przekraczająca granice państw

2Tytuł projektu "W rodzinie lepiej" wskazuje na wartości, które są ważne po obu stronach granicy. Zarówno Polacy jak i Czesi podejmują działania na rzecz poprawy jakości życia rodzin. W ramach projektu wsparciem objęto 150 osób. Zrealizowano pięć wyjazdów integracyjno – edukacyjnych. Powiat Prudnicki/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku  realizuje projekt     pn.  „W rodzinie lepiej” który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Interreg V-A Republika Czeska – Polska Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad oraz ze środków Budżetu Państwa „Przekraczamy granice.”

 

Rodziny zastępcze i naturalne z terenu powiatu prudnickiego wraz z rodzinami z Czech współpracujące z MC Krtecek Jesenik uczestniczą w działaniach mających na celu integrację międzypokoleniową oraz wymianę doświadczeń w zakresie opieki nad dzieckiem i rodziną. Projekt rozpoczął się w kwietniu br. i niebawem jego realizacja dobiega końca. Dotychczas wsparciem objęto 150 osób. Zrealizowano pięć wyjazdów integracyjno – edukacyjnych.  Celem projektu jest stworzenie warunków umożliwiających transgraniczny transfer wiedzy i umiejętności wspierania rodziny. Takie zadania wyznaczyli sobie przedstawiciele instytucji wspierających rodzinę w Polsce i w Czechach. Poprzez realizację projektu planowane jest zwiększenie świadomości rodziców na trudności jakich doświadczają dzieci i młodzież. Niewątpliwie rodzina jest niezastąpionym środowiskiem opiekuńczym. Umożliwia bowiem działalność, której zasadniczym celem jest zaspakajanie potrzeb, zarówno w znaczeniu świadczeń materialnych, rzeczowych, zabiegów organizacyjnych stwarzających warunki prawidłowego rozwoju, jak i w znaczeniu pomocy mającej charakter psychiczno – emocjonalny. Wspólne wyjazdy są okazją do zacieśnienia więzi rodzinnych zarówno dzieci biologicznych jak i tych w rodzinach zastępczych. Udział w warsztatach edukacyjnych, szkoleniu oraz indywidualnych konsultacjach ze specjalistami ma na celu wzmocnienie rodziców w realizacji codziennych obowiązków. Współczesna rodzina napotyka na swojej drodze różne utrudnienia, które powodują zagrożenie jej prawidłowego funkcjonowania. Migracja zarobkowa, dostępność dopalaczy i innych środków psychoaktywnych to główne zagrożenia w obszarze przygranicznym. Dostrzega się ryzyko wystąpienia uzależnień wśród dzieci i młodzieży oraz wzrost ilości ciąż nieletnich. Małoletni często szukają rozwiązania swoich problemów w internecie czy grupie rówieśniczej co w dużej mierze jest dla niech niekorzystne i nie sprzyja rozwojowi wartości i prawidłowego funkcjonowania rodziny. Dlatego wspólne wyjazdy są okazją do rozmów, wymiany doświadczeń i zachętą do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu wolnego. Nastolatkowie i dzieci młodsze wraz z opiekunami odwiedzili  Dolni Morawa by zmierzyć się ze swoimi ograniczeniami, odreagować napięcia i doświadczyć niezapomnianych wrażeń na „Ścieżce w obłokach”. Zdobycie najwyższego szczytu w paśmie górskim Sudetów Wschodnich – Pradziada to kolejne wyzwanie jakie podjęły rodziny z Polski i Czech. Każda osoba pokonując swoje słabości podążała w zimowych warunkach na szczyt. Redukcja stresu oraz poczucie satysfakcji towarzyszyła wyprawie. Podczas wyjazdu poruszono kwestie dotyczące wychowania bez przemocy oraz zapoznano się z ofertą wsparcia jaką gwarantuje MC Krtecek dla kobiet spodziewających się dziecka i rodzin.  

 

 

   Mając na uwadze fakt,  iż rodzina, szczególnie dla małych dzieci, jest miejscem intensywnego oddziaływania wychowawczego wsparciem objęto także rodziców z małymi dziećmi.  Przeprowadzono warsztaty w Interaktywnym Parku Rozrywki „Rosenau” oraz zajęcia socjoterapeutyczne i aquaterapeutyczne w uzdrowisku termalnym Velke Losiny.  Celem zajęć było pogłębienie więzi z rodzicem podczas wspólnego pokonywania trudności i dzielenia się radością, budowanie zaufania z opiekunem oraz kontakt maluchów z innymi dziećmi uczący funkcjonowania w grupie.  Taka aktywność wspomaga rozwój psychiczny dziecka i buduje kontakt z rodzicem. Dla malucha basen to nowe środowisko: szum wody, inne dzieci, czyli wiele emocji naraz. Dziecko początkowo niepewne nabiera zaufania do rodzica, który  daje mu poczucie bezpieczeństwa. Aktywność taka sprzyja odprężeniu i relaksacji. Wzbudzanie ciekawości świata oraz umożliwienie doświadczania nowych rzeczy jest niezwykle istotne. Umożliwiono rodzinom zwiedzanie kopalni złota w Złotym Stoku oraz zaplanowano wrześniowy wyjazd do Twierdzy Kłodzko.  

 Uczestnicy projektu podczas wyjazdów mają zapewniony bezpłatny dostęp do poradnictwa psychologicznego i pedagogicznego. Wyjazdy integracyjne stwarzają przestrzeń do promocji dobrych praktyk stosowanych w partnerskich jednostkach tj. PCPR i MC Krtecek.

Rozwijanie potrzeby kontaktów międzyludzkich i przygotowanie do samodzielnego życia oraz pokonywania trudności życiowych jest istotnym czynnikiem dla Czechów i Polaków. Festyn Rodzinny potwierdził jak bardzo rodzina jest cenna dla obu narodów.  Zacieśnianie wzajemnych kontaktów i budowanie przyjacielskich relacji to zadanie, które warto kontynuować dla dobra dziecka i rodziny.   

 

Członkowie Stowarzyszenia

Członkowie Stowarzyszenia

Informacje po kliknięciu  

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

1

Bełchatów

2

Białobrzegi

3

Busko - Zdrój

4

Brzeg

5

Brzesko

6

Chełm

7

Chełmno

8

Chrzanów

9

Częstochowa

10

Drezdenko

11

Gostyń

12

Góra

13

Grodzisk Mazowiecki

14

Hrubieszów

15

Inowrocław

16

Kępno

17

Konin

18

Koszalin

19

Kraków

20

Krasnystaw

21

Lubin 

22

Lubań

23

Łódź

24

Międzyrzecz

25

Milicz

26

Nysa

27

Nowa Sól

28

Oleśnica

29

Opole

30

Ostrzeszów

31

Ożarów Mazowiecki
(w Powiecie Warszawskim Zachodnim)

32

Pabianice

33

Pajęczno

34

Pleszew

35

Police

36

Polkowice

37

Poznań

38

Przeworsk

39

Rawicz

40

Siedlce

41

Sieradz

42

Sierpc

43

Starachowice

44

Szczecinek

45

Środa Śląska

46

Sulęcin

47

Świdnica

48

Tomaszów Lubelski

49

Tarnobrzeg

50

Tuchola

51

Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie

52

Wąbrzeźno

53

Wieluń

54

Wieruszów

55

Wołów

56

Wrocław

57

Zakopane

58

Zawiercie

59

Zduńska Wola

60

Zielona Góra

61

Ząbkowice Śląskie

62

Zgierz

63

Zgorzelec

64

Żagań

65

Żyrardów

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR)

1.

Kielce

2.

Koszalin

   

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS)

1.

Biała Podlaska

2.

Częstochowa

3.

Koszalin

4.

Radom

5.

Rzeszów

   

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (MGOPS)

1.

Karlino

2.

Sianów

 3.

 Opoczno

INNE  INSTYTUCJE

1.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – członkostwo honorowe

2.

Ośrodek Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy „Maria” w Zakopanem – członkostwo honorowe

3.      

ZURiS „Nowak” Zawiercie

4.      

POIK Jaworzno

5.   

Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku 
i rodzinie „DLA RODZINY”

Aktualizacja dn. 28.02.2020 r.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem