ABY UZYSKAĆ AKTUALNE INFORMACJE DOTYCZĄCE POWIATOWYCH CENTRÓW POMOCY RODZINIE
WYBIERZ PCPR Z LISTY W TABELI Z PRAWEJ STRONY

 

10-LAT

Smaller Default Larger

Szanse na nową siedzibę Środowiskowego Domu Samopomocy coraz większe

Prowadzony przez Powiat Gostyński Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie już niedługo może zmienić swoją siedzibę. Obecnie korzysta on z gościny w murach Domu Pomocy Społecznej w Chwałkowie. Ale wszystko wskazuje na to, że znajdzie on swoje docelowe miejsce w budynku dawnej gazowni w Krobi. Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie działa w ramach powiatowego systemu oparcia społecznego. Zapewnia dzienną opiekę i zajęcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi (przewlekle psychicznie chorych i niepełnosprawnych intelektualnie), których przygotowuje do życia w społeczeństwie i funkcjonowania w środowisku rodzinnym i lokalnym.

 

Dzięki inicjatywie Gminy Krobia i jej staraniom, podjętym w partnerstwie z Powiatem Gostyńskim, zostały opracowane dwa projekty rewitalizacji budynku dawnej gazowni w Krobi oraz przekształcenia jej w miejsce służące mieszkańcom gminy Krobia i powiatu gostyńskiego.

Projekt na tzw. działania „twarde” - inwestycyjne, zakładający utworzenie Krobskiego Centrum Usług Społecznych w budynku dawnej gazowni w Krobi, znalazł się na 1. miejscu listy projektów ocenionych pozytywnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w ramach konkursu Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (Oś Priorytetowa 9 "Infrastruktura dla kapitału ludzkiego" Działanie 9.1 "Inwestycje w infrastrukturę zdrowotną i społeczną" Poddziałanie 9.1.2 "Infrastruktura społeczna".

Również projekt na tzw. działania „miękkie” - pozainwestycyjne, dotyczący Krobskiego Centrum Usług Społecznych, znalazł się na 1. miejscu na liście projektów, które pozytywnie przeszły ocenę formalno-merytoryczną w ramach konkursu WRPO (Poddziałanie 7.2.2 Usługi społeczne i zdrowotne – projekty konkursowe).

Łączna wartość obydwu projektów wynosi prawie 4,8 mln złotych, a planowana wysokość dofinansowania to prawie 3, 8 mln złotych.

Krobskiego Centrum Usług Społecznych ma być miejscem, dzięki któremu osoby niesamodzielne, starsze czy z niepełnosprawnością, będą jak najdłużej przebywały w swoim środowisku rodzinnym, by nie trafiać do instytucji zapewniających całodobową opiekę. W skład Centrum wejdą m.in.: środowiskowy dom samopomocy, mieszkania chronione - wspierane i treningowe, dom dziennego pobytu oraz klub seniora. W ramach Centrum Usług Społecznych świadczona byłaby również tzw. opieka wytchnieniowa oraz teleopieka.

                Nad opracowaniem projektów i ich wdrożeniem pracują specjaliści Urzędu Miejskiego w Krobi, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krobi, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Środowiskowego Domu Samopomocy w Chwałkowie, wspierani przez doradców zewnętrznych.

               

Warto przypomnieć, że środowiskowy dom samopomocy jako instytucja zapewnia opiekę dzienną osobom, które z powodu niepełnosprawności wymagają pomocy innych. W skład usług realizowanych przez ŚDS wchodzą: stworzenie odpowiednich warunków do wielogodzinnego przebywania w placówce; zapewnienie wyżywienia; udzielanie pierwszej pomocy; udzielanie konsultacji i sporządzanie okresowych ocen stanu funkcjonowania i zdrowia, umożliwienie farmakologicznej terapii; umożliwienie psychoterapii indywidualnej lub grupowej w zależności od potrzeb podopiecznych.

Kolejnym równie ważnym zadaniem ŚDS jest zapewnienie rehabilitacji społecznej. Obejmuje ona kilka rodzajów treningów: trening komunikacji interpersonalnej - polegający na nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów interpersonalnych, jak i umiejętności pracy w grupie; trening umiejętności samoobsługi i zaradności życiowej oraz funkcjonowania w codziennym życiu rozumiany jako samodzielne jedzenie, mycie, ubieranie się itd.; trening zaradności życiowej, który dotyczy takich czynności jak pranie, sprzątanie, dbanie o higienie osobistą, wygląd zewnętrzny, przygotowywanie posiłków, robienie zakupów, czy też gospodarowanie pieniędzmi; trening umiejętności spędzania czasu wolnego, polegający na rozwijaniu zainteresowań  oraz umiejętności korzystania z równych ofert spędzania wolnego czasu tj. turystyka, rekreacja, udział w imprezach lokalnych o charakterze sportowym, czy kulturalnym.

Równie ważnym elementem jest rehabilitacja zawodowa, która polega na prowadzeniu: terapii zajęciowej, w ramach której realizowane są zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne, kulinarne, porządkowe itp., trening umiejętności podejmowania różnych zajęć, w tym przygotowywanie do podjęcia pracy na otwartym i chronionym rynku pracy oraz udzielanie pomocy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia.

projekt_ŚDS.jpgProjekt_ŚDS_7.jpg

 

 

Członkowie Stowarzyszenia

Informacje po kliknięciu  

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

1

Białobrzegi

2

Busko - Zdrój

3

Brzesko

4

Chełm

5

Chełmno

6

Chrzanów

7

Częstochowa

8

Drezdenko

9

Gostyń

10

Góra

11

Grodzisk Mazowiecki

12

Inowrocław

13

Kalisz

14

Koło

15

Konin

16

Koszalin

17

Kozienice

18

Kraków

19

Krasnystaw

20

Kraśnik

21

Krosno Odrzańskie

22

Kutno

23

Lubin 

24

Lubań

25

Lublin

26

Łódź

27

Mielec

28

Międzyrzecz

29

Milicz

30

Opoczno

31

Opole

32

Ostrzeszów

33

Ożarów Mazowiecki
(w Powiecie Warszawskim Zachodnim)

34

Oleśnica

35

Pabianice

36

Pajęczno

37

Pleszew

38

Prudnik

39

Pruszków

40

Police

41

Polkowice

42

Poznań

43

Przeworsk

44

Radomsko

45

Rzeszów

46

Rawicz

47

Siedlce

48

Sieradz

49

Starachowice

50

Strzelin

51

Słubice 

52

Sławno

53

Szczecinek

54

Środa Śląska

55

Sulęcin

56  
57

Świdnica

58

Tomaszów Lubelski

59

Tarnobrzeg

60

Tuchola

61

Trzebnica

62

Wejherowo

63

Wieluń

64

Wieruszów

65

Wołów

66

Wrocław

67

Zakopane

68

Zawiercie

69

Zduńska Wola

70

Zielona Góra

71

Ząbkowice Śląskie

72

Zgorzelec

73

Żagań

74  
75

Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR)

1.

Kielce

2.

Chełm

3.

MOPR Toruń

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS)

1.

 Radom

2.

Koszalin

3.

Ruda Śląska

 

Rzeszów

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (MGOPS)

1.

Sianów

  2.

 

INNE  INSTYTUCJE

1.

Ministerstwo Pracy
i Polityki Społecznej –
członkostwo honorowe

2.

Ośrodek Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy „Maria” w Zakopanem – członkostwo honorowe

3.       

 

4.      

ZURiS „Nowak” Zawiercie

5.      

 

6.       

PSPS Doradztwo Metodyczne
i Organizacyjne Anna Kłos

7.      

 

8.

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki
w Kielcach – Wydział Polityki Społecznej
i Zdrowia

9.   

Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku 
i rodzinie
„DLA RODZINY”

Aktualizacja: 02.07.2018r.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem