ABY UZYSKAĆ AKTUALNE INFORMACJE DOTYCZĄCE POWIATOWYCH CENTRÓW POMOCY RODZINIE
WYBIERZ PCPR Z LISTY W TABELI Z PRAWEJ STRONY

forum2020X

 

ikonka word

Pobierz

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
do udziału w XV OGÓLNOPOLSKIM FORUM PCPR i MOPR
pn. „ZAWSZE Z RODZINĄ”

 

 

 

 

 

 

Smaller Default Larger

Razem przeciw przemocy wobec dzieci i osób niepełnosprawnych

Problem przemocy wobec dzieci jest znany i diagnozowany od dawna. Podejmowane są działania, by mu przeciwdziałać, by chronić dzieci przed działaniami je krzywdzącymi. Podobnie rzecz ma się w przypadku występowania przemocy wobec osób z niepełnosprawnością. W związku z powyższym zawiązała się „Gostyńska koalicja na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i osób niepełnosprawnych”.

Obraz 0001

 

 

Dzieci i osoby z niepełnosprawnością to osoby zależne od swoich rodziców i opiekunów. Dzięki ich stałej opiece, staraniom i wsparciu mogą żyć, rozwijać się i funkcjonować prawidłowo. Ta zależność daje im poczucie bezpieczeństwa, ale w niektórych przypadkach, gdy rodzice lub opiekunowie uciekają się do przemocy, ta zależność staje się barierą uniemożliwiającą wołanie o pomoc. Z tego powodu zarówno dzieci, zwłaszcza te młodsze, jak i osoby z niepełnosprawnością bardzo rzadko ujawniają, że są krzywdzone.

Dziecko zwykle nie chce rozmawiać o doznawanej przemocy nie dlatego, że ma złe intencje albo nie lubi swoich nauczycieli czy wychowawców, tylko dlatego, że się boi. Boi się wielu rzeczy: reakcji sprawcy, na to, że komuś powiedziało, o tym co dzieje się w domu, o los swój oraz o los innych osób w rodzinie, np. drugiego rodzica, rodzeństwa. Dziecko może też być narażone na eskalację przemocy ze strony sprawcy, ponieważ zainteresowanie np. przedstawiciela placówki oświatowej czy pomocy społecznej sprawami rodzinnymi bywa odbierane jako ingerencja w wewnętrzne sprawy rodziny i może prowadzić do destabilizacji sytuacji domowej. Dziecko też nie chce oskarżać swoich najbliższych, bo łączy ich więź, bo ich kocha.

Dlatego zwracając uwagę na bezpieczeństwo dzieci i osób z niepełnosprawnością, pamiętajmy, że o tym, iż coś złego dzieje się w ich życiu, mogą nas informować pewne sygnały, widoczne w funkcjonowaniu takiego dziecka lub osoby niepełnoprawnej czy to w przedszkolu, szkole, placówce czy w grupie rówieśniczej. Przemoc, której doświadcza dziecko lub osoba z niepełnoprawnością w bardzo niekorzystny, czy wręcz tragiczny sposób może wpłynąć na ich dalsze życie. Potencjał, z jakim dziecko przychodzi na świat może zostać zniszczony, a zaburzenia i zakłócenia w zdrowiu i rozwoju fizycznym oraz psychicznym mogą być nieodwracalne.

Sprawcą przemocy w rodzinie wobec dziecka najczęściej bywa rodzic, opiekun, rodzeństwo lub inna osoba spokrewniona lub zamieszkująca razem z dzieckiem.

Sygnatariusze Gostyńskiej koalicji na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i osób niepełnosprawnych,  mając na względzie rolę i znaczenie współpracy w ramach zwiększenia skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz wspólne doświadczenia w realizowaniu działań i inicjatyw na rzecz mieszkańców miasta i gminy, uznali za niezbędne nawiązanie partnerskiej współpracy dla budowania lokalnej koalicji rozwiązywania problemów przemocy w rodzinie oraz kształtowania warunków ograniczania zjawiska przemocy w rodzinie.

Misją powstałego w gminie Gostyń partnerstwa jest kompleksowa pomoc ofiarom, w szczególności dzieciom i osobom niepełnosprawnym, ale też w zmienianiu siebie osobom stosującym przemoc w rodzinie. Partnerstwo na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie tworzą  instytucje samorządowe, agendy państwowe, organizacje pozarządowe, Kościoły, związki wyznaniowe i inne lokalne podmioty. Partnerstwo będzie uruchamiać działania wspierające efektywne funkcjonowanie Zespołu Interdyscyplinarny w Gostyniu i jego grup roboczych oraz tworzyć sprawny system pomocy rodzinom oraz osobom dotkniętym przemocą. Partnerskie działania będą podejmowane w zakresie: diagnozowania problemu przemocy w rodzinie; podejmowania działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku; inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą; rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym; inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie; inicjowanie działań w kierunku tworzenia ośrodka wsparcia dla osób dotkniętych przemocą; dążenie do systematycznej poprawy jakości udzielanej pomocy rodzinom doświadczającym przemocy; rekomendowanie dobrych praktyk.

Odbył się już u większości partnerów cykl szkoleń poświęconych diagnozowaniu przemocy w rodzinie, szacowaniu wystąpienia ryzyka przemocy oraz stopnia zagrożenia dla poszczególnych członków rodziny oraz postępowaniu odpowiedniemu do stopnia stwierdzonego zagrożenia. Zadanie realizowane było jako element gostyńskiego projektu "Parasolka zaufania" dofinansowanego w ramach Programu Osłonowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie - edycja 2018".

Przypominamy, że kary fizyczne (w tym klapsy) to jedna z form przemocy wobec dziecka. Od 1 sierpnia 2010 roku obowiązuje w Polsce zakaz stosowania kar cielesnych przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad dzieckiem. Zakaz został wprowadzony nowelizacją ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy – Art. 961 Krio (Dz. U. Nr 9, poz. 59, ze zm.)

Członkowie Stowarzyszenia

Członkowie Stowarzyszenia

Informacje po kliknięciu  

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

1

Bełchatów

2

Białobrzegi

3

Busko - Zdrój

4

Brzeg

5

Brzesko

6

Chełm

7

Chełmno

8

Chrzanów

9

Częstochowa

10

Drezdenko

11

Gostyń

12

Góra

13

Grodzisk Mazowiecki

14

Hrubieszów

15

Inowrocław

16

Kępno

17

Konin

18

Koszalin

19

Kraków

20

Krasnystaw

21

Lubin 

22

Lubań

23

Łódź

24

Międzyrzecz

25

Milicz

26

Nysa

27

Nowa Sól

28

Oleśnica

29

Opole

30

Ostrzeszów

31

Ożarów Mazowiecki
(w Powiecie Warszawskim Zachodnim)

32

Pabianice

33

Pajęczno

34

Pleszew

35

Police

36

Polkowice

37

Poznań

38

Przeworsk

39

Rawicz

40

Siedlce

41

Sieradz

42

Sierpc

43

Starachowice

44

Szczecinek

45

Środa Śląska

46

Sulęcin

47

Świdnica

48

Tomaszów Lubelski

49

Tarnobrzeg

50

Tuchola

51

Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie

52

Wąbrzeźno

53

Wieluń

54

Wieruszów

55

Wołów

56

Wrocław

57

Zakopane

58

Zawiercie

59

Zduńska Wola

60

Zielona Góra

61

Ząbkowice Śląskie

62

Zgierz

63

Zgorzelec

64

Żagań

65

Żyrardów

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR)

1.

Kielce

2.

Koszalin

   

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS)

1.

Biała Podlaska

2.

Częstochowa

3.

Koszalin

4.

Radom

5.

Rzeszów

   

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (MGOPS)

1.

Karlino

2.

Sianów

 3.

 Opoczno

INNE  INSTYTUCJE

1.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – członkostwo honorowe

2.

Ośrodek Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy „Maria” w Zakopanem – członkostwo honorowe

3.      

ZURiS „Nowak” Zawiercie

4.      

POIK Jaworzno

5.   

Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku 
i rodzinie „DLA RODZINY”

 

Aktualizacja dn. 28.02.2020 r.

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem