ABY UZYSKAĆ AKTUALNE INFORMACJE DOTYCZĄCE POWIATOWYCH CENTRÓW POMOCY RODZINIE
WYBIERZ PCPR Z LISTY W TABELI Z PRAWEJ STRONY

 

10-LAT

Smaller Default Larger

Razem przeciw przemocy wobec dzieci i osób niepełnosprawnych

Problem przemocy wobec dzieci jest znany i diagnozowany od dawna. Podejmowane są działania, by mu przeciwdziałać, by chronić dzieci przed działaniami je krzywdzącymi. Podobnie rzecz ma się w przypadku występowania przemocy wobec osób z niepełnosprawnością. W związku z powyższym zawiązała się „Gostyńska koalicja na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i osób niepełnosprawnych”.

Obraz 0001

 

 

Dzieci i osoby z niepełnosprawnością to osoby zależne od swoich rodziców i opiekunów. Dzięki ich stałej opiece, staraniom i wsparciu mogą żyć, rozwijać się i funkcjonować prawidłowo. Ta zależność daje im poczucie bezpieczeństwa, ale w niektórych przypadkach, gdy rodzice lub opiekunowie uciekają się do przemocy, ta zależność staje się barierą uniemożliwiającą wołanie o pomoc. Z tego powodu zarówno dzieci, zwłaszcza te młodsze, jak i osoby z niepełnosprawnością bardzo rzadko ujawniają, że są krzywdzone.

Dziecko zwykle nie chce rozmawiać o doznawanej przemocy nie dlatego, że ma złe intencje albo nie lubi swoich nauczycieli czy wychowawców, tylko dlatego, że się boi. Boi się wielu rzeczy: reakcji sprawcy, na to, że komuś powiedziało, o tym co dzieje się w domu, o los swój oraz o los innych osób w rodzinie, np. drugiego rodzica, rodzeństwa. Dziecko może też być narażone na eskalację przemocy ze strony sprawcy, ponieważ zainteresowanie np. przedstawiciela placówki oświatowej czy pomocy społecznej sprawami rodzinnymi bywa odbierane jako ingerencja w wewnętrzne sprawy rodziny i może prowadzić do destabilizacji sytuacji domowej. Dziecko też nie chce oskarżać swoich najbliższych, bo łączy ich więź, bo ich kocha.

Dlatego zwracając uwagę na bezpieczeństwo dzieci i osób z niepełnosprawnością, pamiętajmy, że o tym, iż coś złego dzieje się w ich życiu, mogą nas informować pewne sygnały, widoczne w funkcjonowaniu takiego dziecka lub osoby niepełnoprawnej czy to w przedszkolu, szkole, placówce czy w grupie rówieśniczej. Przemoc, której doświadcza dziecko lub osoba z niepełnoprawnością w bardzo niekorzystny, czy wręcz tragiczny sposób może wpłynąć na ich dalsze życie. Potencjał, z jakim dziecko przychodzi na świat może zostać zniszczony, a zaburzenia i zakłócenia w zdrowiu i rozwoju fizycznym oraz psychicznym mogą być nieodwracalne.

Sprawcą przemocy w rodzinie wobec dziecka najczęściej bywa rodzic, opiekun, rodzeństwo lub inna osoba spokrewniona lub zamieszkująca razem z dzieckiem.

Sygnatariusze Gostyńskiej koalicji na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i osób niepełnosprawnych,  mając na względzie rolę i znaczenie współpracy w ramach zwiększenia skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz wspólne doświadczenia w realizowaniu działań i inicjatyw na rzecz mieszkańców miasta i gminy, uznali za niezbędne nawiązanie partnerskiej współpracy dla budowania lokalnej koalicji rozwiązywania problemów przemocy w rodzinie oraz kształtowania warunków ograniczania zjawiska przemocy w rodzinie.

Misją powstałego w gminie Gostyń partnerstwa jest kompleksowa pomoc ofiarom, w szczególności dzieciom i osobom niepełnosprawnym, ale też w zmienianiu siebie osobom stosującym przemoc w rodzinie. Partnerstwo na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie tworzą  instytucje samorządowe, agendy państwowe, organizacje pozarządowe, Kościoły, związki wyznaniowe i inne lokalne podmioty. Partnerstwo będzie uruchamiać działania wspierające efektywne funkcjonowanie Zespołu Interdyscyplinarny w Gostyniu i jego grup roboczych oraz tworzyć sprawny system pomocy rodzinom oraz osobom dotkniętym przemocą. Partnerskie działania będą podejmowane w zakresie: diagnozowania problemu przemocy w rodzinie; podejmowania działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku; inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą; rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym; inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie; inicjowanie działań w kierunku tworzenia ośrodka wsparcia dla osób dotkniętych przemocą; dążenie do systematycznej poprawy jakości udzielanej pomocy rodzinom doświadczającym przemocy; rekomendowanie dobrych praktyk.

Odbył się już u większości partnerów cykl szkoleń poświęconych diagnozowaniu przemocy w rodzinie, szacowaniu wystąpienia ryzyka przemocy oraz stopnia zagrożenia dla poszczególnych członków rodziny oraz postępowaniu odpowiedniemu do stopnia stwierdzonego zagrożenia. Zadanie realizowane było jako element gostyńskiego projektu "Parasolka zaufania" dofinansowanego w ramach Programu Osłonowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie - edycja 2018".

Przypominamy, że kary fizyczne (w tym klapsy) to jedna z form przemocy wobec dziecka. Od 1 sierpnia 2010 roku obowiązuje w Polsce zakaz stosowania kar cielesnych przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad dzieckiem. Zakaz został wprowadzony nowelizacją ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy – Art. 961 Krio (Dz. U. Nr 9, poz. 59, ze zm.)

Członkowie Stowarzyszenia

Informacje po kliknięciu  

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

1

Białobrzegi

2

Busko - Zdrój

3

Brzesko

4

Chełm

5

Chełmno

6

Chrzanów

7

Częstochowa

8

Drezdenko

9

Gostyń

10

Góra

11

Grodzisk Mazowiecki

12

Hrubieszów

13

Inowrocław

14

Kalisz

15

Kępno

16

Koło

17

Konin

18

Koszalin

19

Kozienice

20

Kraków

21

Krasnystaw

22

Kraśnik

23

Krosno Odrzańskie

24

Kutno

25

Limanowa

26

Lubin 

27

Lubań

28

Lublin

29

Łódź

30

Międzyrzecz

31

Milicz

32

Nowa Sól

33

Oleśnica

34

Opoczno

35

Opole

36

Ostrzeszów

37

Ożarów Mazowiecki
(w Powiecie Warszawskim Zachodnim)

38

Pabianice

39

Pajęczno

40

Pleszew

41

Prudnik

42

Pruszków

43

Police

44

Polkowice

45

Poznań

46

Przeworsk

47

Radomsko

48

Rawicz

49

Rzeszów

50

Siedlce

51

Sieradz

52

Starachowice

53

Strzelin

54

Słubice 

55

Sławno

56

Szczecinek

57

Środa Śląska

58

Sulęcin

59

Świdnica

60

Tomaszów Lubelski

61

Tarnobrzeg

62

Tuchola

63

Trzebnica

64

Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie

65

Wejherowo

66

Wieluń

67

Wieruszów

68

Wołów

69

Wrocław

70

Zakopane

71

Zawiercie

72

Zduńska Wola

73

Zielona Góra

74

Ząbkowice Śląskie

75

Zgorzelec

76

Żagań

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR)

1.

Kielce

2.

Koszalin

3.

Chełm

4.

Toruń

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS)

1.

Biała Podlaska

2.

Częstochowa

3.

Koszalin

4.

 Radom

5.

Ruda Śląska

6.

Rzeszów

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (MGOPS)

1.

Sianów

INNE  INSTYTUCJE

1.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – członkostwo honorowe

2.

Ośrodek Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy „Maria” w Zakopanem – członkostwo honorowe

3.     

ZURiS „Nowak” Zawiercie

4.     

PSPS Doradztwo Metodyczne
i Organizacyjne Anna Kłos

5.     

 POIK Jaworzno

6.  

Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku 
i rodzinie
„DLA RODZINY”

Aktualizacja dn. 15.01.2019 r.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem