ABY UZYSKAĆ AKTUALNE INFORMACJE DOTYCZĄCE POWIATOWYCH CENTRÓW POMOCY RODZINIE
WYBIERZ PCPR Z LISTY W TABELI Z PRAWEJ STRONY

 

10-LAT

Smaller Default Larger

Wyjątkowy gość w Bodzewie

IMG 9849Wieloletni przyjaciel dzieci z Domu Dziecka w Bodzewie Martin de Bruijn odwiedził po raz kolejny bodzewską placówkę. Ale te odwiedziny miały szczególny charakter, gdyż była to pierwsza wizyta Matina po tym, gdy otrzymał Order Oranje-Nassau. To jedno z najwyższych odznaczeń państwowych Królestwa Niderlandów (Holandia) nadawane za wybitne zasługi cywilne. Holenderskie władze doceniły wieloletnie zaangażowanie Martina w niesienie pomocy Powiatowi Gostyńskiemu. Jako kawaler zaszczytnego odznaczenia Martin de Bruijn otrzymał tytuł „Członka Zakonu (Królewski Dom) Orange Nassau”. Decyzję o nadaniu tego jednego z najwyższych odznaczeń w Holandii podjęły wspólnie dwa ministrowie w Holandii: Minister Spraw Wewnętrznych, doceniając działania pedagogiczne Martina w Holandii i Minister Spraw Zagranicznych za działania społeczne i charytatywne w Polsce.

 

W czasie tej wyjątkowej wizyty powitali Martina Janusz Sikora – Wicestarosta Gostyński, Karolina Dolata – Dyrektor Domów Dziecka w Bodzewie i w Gostyniu, Andrzej Urban emerytowany poprzedni Dyrektor Domu Dziecka w Bodzewie, Anna Sowula – Kierownik Bonifraterskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Piaskach oraz Mirosław Sobkowiak - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Prezes Stowarzyszenia „DZIECKO”, a także wychowankowie placówek opiekuńczo-wychowawczych powiatu gostyńskiego.

Gratulacji i podziękowań dla Martina nie było końca. A zasłużył sobie na nie jak mało kto. Warto przypomnieć historię działań przesympatycznego Holendra. Martin de Bruijn to twórca i główny lider stowarzyszenia „Kinderhuis Bodzewo”. Po raz pierwszy odwiedził z okazjonalną pomocą Dom Dziecka w Bodzewie 10 maja 1996 r. jako wychowawca młodzieży w projekcie „Specjalna praca ZHZ”. Po powrocie do Holandii stwierdził, że nie może to być pomoc jednorazowa, i że dzieciom w Polsce potrzebna jest stała pomoc. Rozpoczął zbiórkę darów w Holandii i pozyskiwał sponsorów.

Działania te prowadzi z powodzeniem do dziś. Dzięki temu od 1997 roku Martin przyjeżdża corocznie po kilka - kilkanaście razy z busem pełnym darów dla dzieci i sprzętu potrzebnego dla prawidłowego funkcjonowania Domu Dziecka w Bodzewie. Przez te dwadzieścia dwa lata współpracy pozyskał od sponsorów kilka busów, którymi przewozi dary. Odbył do tej pory ponad czterysta przejazdów z Holandii do Polski i z Polski do Holandii w różnej pogodzie: upalnym słońcu, ulewach, śnieżycach, gołoledzi i wichurach, postojach w korkach, przy dokuczliwych kontrolach policji w pierwszym dziesięcioleciu pomagania, gdy Polska nie była jeszcze w Unii Europejskiej.

W 2007 roku Martin pozyskał i przekazał nieodpłatnie dla Domu Dziecka w Bodzewie bus Volkswagen.

Od 2009 roku zachęcił do współpracy z Domem Dziecka w Bodzewie i Domem Dziecka
w Gostyniu Stedelijk Dalton Liceum z Dordrecht, w którym pracuje jako pedagog. Dzięki staraniom Martina powstał wspólny projekt polsko-holenderski, w ramach którego odbywają się coroczne staże młodzieży holenderskiej w Bodzewie. Młodzież holenderska wykonuje w ramach prac społecznych ważne działania na rzecz bodzewskiej placówki oraz jej wychowanków.

                Martin de Bruijn nie poprzestał na organizowaniu pomocy dla Domu Dziecka w Bodzewie. Poszerzył ją też o pomaganie Domowi Dziecka w Gostyniu, a od kilku lat organizuje też pomoc dla Domu Dziecka w Wolsztynie w jednym z sąsiednich powiatów.

Martin nawiązał też współpracę z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, instytucją kierującą powiatowym system pomocy społecznej w Powiecie Gostyńskim oraz ze Stowarzyszeniem „DZIECKO”. I od jedenastu lat kilkakrotnie w roku przywozi pozyskany przez siebie sprzęt rehabilitacyjny dla osób niepełnosprawnych: np. rolatory, łóżka rehabilitacyjne, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie, rowery trójkołowe, skutery i wózki elektryczne dla osób niepełnosprawnych. Dzięki tej pomocy wiele osób niepełnosprawnych mogło wreszcie opuścić po raz pierwszy lat swoje mieszkania. A powiatowe domy pomocy społecznej pozyskały ważny sprzęt dla swoich mieszkańców.

Zainteresował się też losami usamodzielnianych wychowanków z rodzin zastępczych Powiatu Gostyńskiego i dla trójki z nich zorganizował bezpłatne staże w Holandii, w ramach których szkolili się oni nie tylko w języku angielskim, ale i holenderskim, a także pracowali, zarabiając na wejście w swoje samodzielne dorosłe życie.

Dla kolejnej grupy usamodzielnianych wychowanków z rodzin zastępczych pozyskał 10 najnowszej generacji laptopów, które ułatwiły wychowankom rodzin zastępczych podjęcie studiów lub nauki w szkołach pomaturalnych.

Martin de Bruijn pomaga też powiatowemu Ośrodkowi Interwencji Kryzysowej w Piaskach. Przekazuje dary ułatwiające funkcjonowanie tej placówki oraz umożliwiające usamodzielnianie się kobiet po przemocy.

By przybliżyć polskim pedagogom i wychowawcom holenderskie systemy pomocy społecznej i edukacji, Martin dwukrotnie zorganizował wizyty studyjne w Holandii dla specjalistów z Powiatu Gostyńskiego. Dzięki temu kilka sprawdzonych pomysłów holenderskich zostało już wdrożonych
w placówkach Powiatu Gostyńskiego.

Stedelijk Dalton Liceum w Dordrechcie, w którym Martin jest pedagogiem, doceniając wybitne działania Martina, nazwało projekt autorstwa Martina "The Martin de Bruijn Bodzewo/Wolsztyn Project". Stało się tak na cześć działalności Martina i dla podkreślenia, że działania projektowe wywarły wielkie wrażenie i na stałe przeobraziły bardzo wielu młodych ludzi w jego szkole, w tym nie tylko uczniów i studentów, którzy uczestniczyli w projekcie w Polsce.

                                                                                                                                                                                                         

Martin cieszy się też w Polsce wielkim uznaniem za swoją wieloletnią bezinteresowną pomoc oferowaną Domowi Dziecka w Bodzewie i wychowankom tej placówki w Powiecie Gostyńskim. Podkreślił to w liście popierającym wniosek o przyznanie wybitnego holenderskiego odznaczenia Starosta Gostyński Robert Marcinkowski: - „Wyrażam opinię, że Martin de Bruijn jest człowiekiem łączącym w swoich działaniach wielkie serce z profesjonalnym podejściem do realizowania zadań służących dobru.”

By docenić tę wielką pomoc, jaką organizuje i daje Martin osobom potrzebującym, Rada Powiatu Gostyńskiego przyznała Martinowi najważniejsze swoje wyróżnienie: honorowy tytuł „Zasłużony dla Powiatu Gostyńskiego”.

By podkreślić wartość tego wyróżnienia, ówcześni przedstawiciele władz powiatu: Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Robert Marcinkowski i Starosta Gostyński Andrzej Pospieszyński wręczyli Martinowi de Bruijn to zaszczytne i wyjątkowe wyróżnienie w czasie Dnia Powiatu Gostyńskiego, w obecności tysięcy zgromadzonych mieszkańców powiatu.

Martin de Bruijn otrzymał ten wyjątkowy tytuł za wieloletnią bezinteresowną pomoc niesioną Domowi Dziecka w Bodzewie i jego wychowankom oraz podopiecznym Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu oraz Stowarzyszenia „DZIECKO” i mieszkankom Bonifraterskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej. I mimo, że otrzymał ten tytuł w 2009 roku, to w kolejnych latach, aż po dziś dzień, stale udowadnia, że jak nikt inny zasłużył na ten tytuł.

Gratulując Martinowi de Bruijn tego wybitnego odznaczenia za wyjątkowe działania, wyrażamy głębokie uznanie dla jego dzieła.

IMG_9833.jpgIMG_9849.jpgIMG_9865.jpg

Członkowie Stowarzyszenia

Informacje po kliknięciu  

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

1

Bełchatów

2

Białobrzegi

3

Busko - Zdrój

4

Brzesko

5

Chełm

6

Chełmno

7

Chrzanów

8

Częstochowa

9

Drezdenko

10

Gostyń

11

Góra

12

Grodzisk Mazowiecki

13

Hrubieszów

14

Inowrocław

15

Kępno

16

Konin

17

Koszalin

18

Kraków

19

Krasnystaw

20

Kraśnik

21

Krosno Odrzańskie

22

Limanowa

23

Lubin 

24

Lubań

25

Lublin

26

Łódź

27

Międzyrzecz

28

Milicz

29

Nowa Sól

30

Oleśnica

31

Opoczno

32

Opole

33

Ostrzeszów

34

Ożarów Mazowiecki
(w Powiecie Warszawskim Zachodnim)

35

Pabianice

36

Pajęczno

37

Pleszew

38

Police

39

Polkowice

40

Poznań

41

Prudnik

42

Przeworsk

43

Rawicz

44

Rzeszów

45

Siedlce

46

Sieradz

47

Starachowice

48

Strzelin

49

Słubice 

50

Sławno

51

Szczecinek

52

Środa Śląska

53

Sulęcin

54

Świdnik

55

Świdnica

56

Tomaszów Lubelski

57

Tarnobrzeg

58

Tuchola

59

Trzebnica

60

Wąbrzeźno

61

Wieluń

62

Wieruszów

63

Wołów

64

Wrocław

65

Zakopane

66

Zawiercie

67

Zduńska Wola

68

Zielona Góra

69

Ząbkowice Śląskie

70

Zgorzelec

71

Żagań

72

Żyrardów

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR)

1.

Kielce

2.

Koszalin

3.

Chełm

   

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS)

1.

Biała Podlaska

2.

Częstochowa

3.

Koszalin

4.

Radom

5.

Rzeszów

   

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (MGOPS)

1.

Sianów

 

 

INNE  INSTYTUCJE

1.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – członkostwo honorowe

2.

Ośrodek Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy „Maria” w Zakopanem – członkostwo honorowe

3.       

Mazowiecki Urząd Wojewódzki
w Warszawie

4.      

ZURiS „Nowak” Zawiercie

5.      

PSPS Doradztwo Metodyczne
i Organizacyjne Anna Kłos

6.      

POIK Jaworzno

7.   

Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku 
i rodzinie „DLA RODZINY”

Aktualizacja dn. 19.06.2019 r.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem