ABY UZYSKAĆ AKTUALNE INFORMACJE DOTYCZĄCE POWIATOWYCH CENTRÓW POMOCY RODZINIE
WYBIERZ PCPR Z LISTY W TABELI Z PRAWEJ STRONY

 

zmiana os1

10-LAT

Smaller Default Larger

Rodziny zastępcze o swoich problemach

RZJedną z form wspomagania funkcjonowania rodzin zastępczych, opiekujących się dziećmi, które z różnych powodów nie mogą być wychowywane przez swoich rodziców, są grupy wsparcia. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu – Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej organizuje je cyklicznie. Kolejne z takich spotkań odbyło się 3 października 2019 r. W tej grupie wsparcia uczestniczyły rodziny zastępcze zawodowe, niezawodowe oraz spokrewnione. Grupy wsparcia w PCPR w Gostyniu odbywają się przynajmniej raz w miesiącu. Spotkania grup wsparcia dają rodzinom możliwość wymiany doświadczeń, otrzymywania wsparcia oraz podzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami związanymi z pieczą zastępczą i opieką nad dziećmi. Udział w grupie wsparcia jest dobrowolny. Poza głównymi tematami, które przedstawiają prowadzący - uczestnicy sami dla siebie stanowią źródło wsparcia emocjonalnego i informacyjnego.

Głównym tematem poruszonym na ostatnim spotkaniu były losy dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej. Obejrzano film obrazujący taką sytuację. Przedstawiał on losy dziecka oderwanego od swojego dotychczasowego życia. Pokazywał nawiązywanie relacji z mamą biologiczną w tej nowej dla dziecka sytuacji oraz budowanie relacji z rodzicami zastępczymi. Takie odnalezienie się dziecka w zupełnie nowym dla niego świecie, całkowicie dla dziecka innym niż dotychczasowy, jest ogromnie trudne. Wspieranie takiego dziecka wymaga zrozumienia jego sytuacji, dużej wrażliwości i jeszcze większej cierpliwości. To ważny element funkcjonowania dziecka w rodzinie zastępczej. Wskazywano w czasie dyskusji na trudności z tym związane oraz na sposoby radzenia sobie z nimi.

W trakcie spotkania na grupie wsparcia rodziny podnosiły również tematy związane z ich indywidualnymi problemami, oczekiwaniami oraz sukcesami. Rodzice zastępczy rozmawiali też o problemach życia codziennego, dylematach związanych z wychowaniem dorastających i usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej. Chętnie wymieniali między sobą poglądy na temat sposobów radzenia sobie z nastolatkami, motywowania ich do nauki i obowiązków pozaszkolnych.

Rodziny wzajemnie wymieniały się też swoimi obserwacjami i doświadczeniami związanymi z kontaktami z rodzicami biologicznymi dzieci. To szczególnie trudny obszar funkcjonowania rodzin zastępczych, których jednym z podstawowych zadań jest nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów dzieci umieszczonymi w pieczy zastępczej z rodzicami biologicznymi, czyli najważniejszymi dla nich osobami. Ważne, by wychowując dziecko zamiast jego rodziców, pamiętać o przypominaniu dziecku, jak ważni są dla każdego jego rodzice, o niepodważaniu ich autorytetu (i tak już nadszarpniętego w oczach dziecka przez decyzję sądu), o nieumniejszaniu zakresu władzy rodzicielskiej, pozostawionej rodzicom biologicznym przez sąd, i o nierywalizowaniu o względy dziecka z rodzicami biologicznymi, czy zaskarbianiu ich tylko dla siebie. Trzymanie się tych zasad daje dziecku jasno określony obraz jego sytuacji, sytuacji jego rodziny biologicznej i roli w tym systemie rodziny zastępczej oraz porządku ustalonego postanowieniem sądowym. To jest podstawą emocjonalnego spokoju każdego dziecka, a przy tym nie odbiera rodzinie zastępczej ani dziecku radości ze wspólnego bycia razem.

Pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu – Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej, odpowiadając na oczekiwania rodzin zastępczych, organizują cykliczne formy wsparcia. Są to superwizje, szkolenia, warsztaty lub kursy dla rodziców zastępczych oraz konsultacje ze specjalistami.

Kolejna grupa wsparcia już w listopadzie. PCPR w Gostyniu zachęca rodziny zastępcze do udziału w tej formie wsparcia.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu poszukuje też kandydatów na rodziców zastępczych, bo każde dziecko ma prawo wychowywać się w kochającym, bezpiecznym domu. Nie każde jednak ma taką szansę!

Jeśli rodzice nie mogą zagwarantować mu odpowiedniej opieki, wówczas dziecku zapewnia się czasowo opiekę i wychowanie poza rodziną. Właśnie wtedy dzieci potrzebują rodziny zastępczej. Potrzebni są ludzie, którzy są gotowi podjąć się tego zadania. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu przygotowuje szkolenie dla kandydatów na rodziców zastępczych.

Ty też możesz zostać rodziną zastępczą dla dzieci, które marzą,

by dorastać w kochającej i bezpiecznej rodzinie!

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu - Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej, wspierane przez Stowarzyszenie „DZIECKO” w ramach projektu „Wzmacniając rodzinę pomagamy dzieciom”, prowadzi nabór kandydatów na rodziców zastępczych, którzy gotowi są podjąć opiekę nad pokrzywdzonymi przez los dziećmi. Osoby, które wyrażą chęć pomocy dzieciom, wezmą udział w profesjonalnym szkoleniu prowadzonym przez trenerów rodzin zastępczych, podczas którego zdobędą wiedzę i umiejętności do pracy z dziećmi, uzyskają informacje o prawnych regulacjach dotyczących pieczy zastępczej, pogłębią wiedzę z zakresu pedagogiki i psychologii dziecka, zwiększą umiejętności opiekuńcze i wychowawcze oraz umiejętności rozwiązywania trudnych i konfliktowych sytuacji. Odbędą też praktyki w rodzinie zastępczej lub w domu dziecka oraz poznają inne rodziny zastępcze.

Szczegółowych informacji na temat rodzinnej opieki zastępczej, warunków, jakie zobowiązani są spełniać kandydaci oraz na temat szkolenia udzielają pracownicy PCPR w Gostyniu - Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej: P. Lucyna Nowak, P. Julita Krzyżyńska oraz P. Martyna Linkowska w siedzibie PCPR (ul. Wrocławska 8, 63-800 Gostyń) lub pod numerem telefonu 65-572-75-28 i 603-533-381 w poniedziałki od 8.00 do 16.00, we wtorki, środy, czwartki i piątki od 7.00 do 15.00

Członkowie Stowarzyszenia

Informacje po kliknięciu  

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

1

Bełchatów

2

Białobrzegi

3

Busko - Zdrój

4

Brzesko

5

Chełm

6

Chełmno

7

Chrzanów

8

Częstochowa

9

Drezdenko

10

Gostyń

11

Góra

12

Grodzisk Mazowiecki

13

Hrubieszów

14

Inowrocław

15

Kępno

16

Konin

17

Koszalin

18

Kraków

19

Krasnystaw

20

Limanowa

21

Lubin 

22

Lubań

23

Łódź

24

Międzyrzecz

25

Milicz

26

Nowa Sól

27

Oleśnica

28

Opole

29

Ostrzeszów

30

Ożarów Mazowiecki
(w Powiecie Warszawskim Zachodnim)

31

Pabianice

32

Pajęczno

33

Pleszew

34

Police

35

Polkowice

36

Poznań

37

Przeworsk

38

Rawicz

39

Siedlce

40

Sieradz

41

Sierpc

42

Starachowice

43

Strzelin

44

Słubice 

45

Sławno

46

Szczecinek

47

Środa Śląska

48

Sulęcin

49

Świdnica

50

Tomaszów Lubelski

51

Tarnobrzeg

52

Tuchola

53

Trzebnica

54

Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie

55

Wąbrzeźno

56

Wieluń

57

Wieruszów

58

Wołów

59

Wrocław

60

Zakopane

61

Zawiercie

62

Zduńska Wola

63

Zielona Góra

64

Ząbkowice Śląskie

65

Zgierz

66

Zgorzelec

67

Żagań

60

Żyrardów

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR)

1.

Kielce

2.

Koszalin

   

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS)

1.

Biała Podlaska

2.

Częstochowa

3.

Koszalin

4.

Radom

5.

Rzeszów

   

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (MGOPS)

1.

Karlino

2.

Sianów

 3.

 Opoczno

INNE  INSTYTUCJE

1.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – członkostwo honorowe

2.

Ośrodek Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy „Maria” w Zakopanem – członkostwo honorowe

3.      

ZURiS „Nowak” Zawiercie

4.      

POIK Jaworzno

5.   

Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku 
i rodzinie „DLA RODZINY”

Aktualizacja dn. 02.12.2019 r.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem