ABY UZYSKAĆ AKTUALNE INFORMACJE DOTYCZĄCE POWIATOWYCH CENTRÓW POMOCY RODZINIE
WYBIERZ PCPR Z LISTY W TABELI Z PRAWEJ STRONY

 forum2020

zmiana os1

10-LAT

Smaller Default Larger
Błąd
  • JFolder::create: Tworzenie folderu nie powiodło się Path: /srv/http/oscentrum.pl/www/plugins/content/admirorgallery/admirorgallery/thumbs/2020

Rozmawiano o problemach pomocy społecznej i systemu wsparcia rodziny

Admiror Gallery cannot create thumbnails in /srv/http/oscentrum.pl/www/plugins/content/admirorgallery/admirorgallery/thumbs//2020/01/
Check folder permmisions!
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:Apache
Client OS:Unknown
PHP:5.6.40

20200217 091606 HDRZarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Powiatowych i Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie „CENTRUM” i dyrektorzy jednostek systemu pomocy społecznej z województwa opolskiego zwrócili uwagę na palące problemy pomocy społecznej: niskie płace, zagrożenia kadrowe, kryzys rodzicielstwa zastępczego, stan superwizji czy brak procedur dla trudnych działań interwencyjnych.

W niedzielę, 16 lutego br. odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Zarządu „CENTRUM”. Miejscem spotkania była Nysa w województwie opolskim. Obrady, prowadzone przez Andrzeja Smulczyńskiego Przewodniczącego OSPiMOPR „CENTRUM”, poświęcono m.in. przygotowaniom do XV Ogólnopolskiego Forum PCPR i MOPR, które odbędzie się 19-22 kwietnia 2020 r. w Busku – Zdroju. Przedyskutowano też sprawy personalne i podjęto decyzje dotyczące składu Zarządu.

                Andrzej Smulczyński (PCPR w Busku – Zdroju) przedstawił sprawozdanie ze swojej działalności jako przedstawiciela OSPiMOPR „CENTRUM” w Radzie Pomocy Społecznej VIII kadencji przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zaznaczył też, że Iwona Michałek - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziała przygotowanie do końca tego roku nowej ustawy o pomocy społecznej.

Zarząd zatwierdził uzgodnioną wcześniej w trybie obiegowym kandydaturę Mirosławy Zielony (PCPR w Koszalinie) jako przedstawiciela Stowarzyszenia w Radzie Pomocy Społecznej IX kadencji. W wyniku dyskusji przyjęto też potrzebę opracowania projektu zmian w statucie OSPIMOPR „CENTRUM” i przedstawienia go pod obrady zbliżającego się Zebrania Ogólnego Członków Stowarzyszenia, na którym będzie też wybrany, w związku z przejściem A. Smulczyńskiego w stan emerytalny, nowy Przewodniczący Stowarzyszenia.

                Zapoznano się też ze stanem finansowym OSPiMOPR w 2019 r.

               

                Kolejnego dnia w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nysie odbyło się spotkanie zarządu stowarzyszenia z dyrektorami i kierownikami powiatowych centrów pomocy rodzinie i miejskich ośrodków pomocy rodzinie województwa opolskiego. W spotkaniu uczestniczyli też Starosta Nyski Andrzej Kruczkiewicz i Etatowy Członek Zarządu Powiatu Nyskiego Joanna Burska. Spotkanie prowadziła Krystyna Wilisowska – dyrektor PCPR w Nysie, wspierana przez A. Smulczyńskiego.

                Dyskutowano o aktualnych problemach pomocy społecznej i systemu wsparcia rodziny. Za najtrudniejszy uznano niskie płace w pomocy społecznej, zwłaszcza w powiatowych centrach pomocy rodzinie. Jak podkreślał aktywnie uczestniczący w dyskusji Starosta Nyski A. Kruczkiewicz,: - „Płace to obecnie palący problem. Jeżeli nie będzie podwyżek, to za chwilę zabraknie specjalistów w powiatowych centrach pomocy rodzinie. A nie może być tak, że przychodzi osoba w kryzysie po pomoc do powiatowego centrum, a tam przypadkowi nieprzygotowani ludzie.”

                Uczestnicy obrad wykazali, po analizie informacji o płacach z różnych samorządów w Polsce, że widoczna jest wyraźna zależność: w tych samorządach, w których jest wysoki poziom inwestycji, są niskie zarobki. A w tych samorządach, w których wskaźnik poziomu inwestycji jest niski, zarobki są zdecydowanie wyższe.

                Niskie zarobki przyczyniają się do zauważalnej i narastającej obecnie dramatycznej sytuacji w pomocy społecznej. Problemem staje się wypalenie zawodowe, które obok niskich płac potęgują jeszcze: brak wsparcia, przeciążenie pracą czy brak środków na realizację programów pomocowych. Sygnałem, potwierdzającym tę dramatyczną sytuację, są informacje z części uczelni o braku kandydatów na studia pracowników socjalnych. A jeżeli uda się przeprowadzić nabór, to zgłaszający się mają niskie kompetencje i predyspozycje do pracy w tym zawodzie, co sprawia, że wielu z nich nie kończy studiów.

                Problem niskich płac generuje coraz więcej sporów zbiorowych o wyższe wynagrodzenie, co dodatkowo utrudnia pracę jednostek pomocowych. A dyrektorzy powiatowych centrów nie mają narzędzi, by samodzielnie ten problem rozwiązać.

                Kolejnym tematem poruszonym w trakcie obrad było przygotowanie się środowiska pomocy społecznej i wsparcia rodziny do konsultacji projektu nowej ustawy o pomocy społecznej. Przypomniano też, że przez sejm nie została przyjęta nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, na którą bardzo oczekiwało środowisko rodzin zastępczych. Z kolei dla powiatowych centrów pomocy rodzinie nowelizacja ta była sporym zagrożeniem, m.in. ze względu na znaczący wzrost wydatków na rodziny zastępcze, na który nie zapewniono środków z budżetu państwa. Te niezaspokojone finansowe aspiracje rodzin zastępczych wzmogły widoczny już od paru lat kryzys rodzinnej pieczy zastępczej, objawiający się coraz niższą liczbą kandydatów na bycie rodziną zastępczą.

                Zwrócono też uwagę na niskie kompetencje i słabe przygotowanie superwizorów, mających wspierać pracę socjalną ważnym narzędziem, jakim jest superwizja. Poruszono też problemy związane z odbiorami dzieci, jednocześnie wskazując wypracowane w niektórych powiatach sposoby rozwiązań. Wskazywano też na trudności dotyczące uzyskania w sądach rodzinnych alimentów dla dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej, oraz na brak uprawnień strony dla dyrektora pcpr w sprawach rodzinnych, inicjowanych przez pcpr.

Podzielono się też wypracowanymi dobrymi praktykami, np. poszerzeniem dokumentacji koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej o uzyskiwanie podpisów rodziny przy każdej wizycie oraz pod ustalonymi z rodziną działaniami.

                Wskazywano też na konieczność wprowadzenia prawnych podstaw zobowiązujących rodziców zastępczych do odkładania części świadczeń na konto dzieci umieszczonych w rodzinach wzorem obowiązków ciążących na placówkach opiekuńczych.

20200217_100119.jpg20200217_091606_HDR.jpg20200217_100149.jpg20200217_104004.jpg

Członkowie Stowarzyszenia

Członkowie Stowarzyszenia

Informacje po kliknięciu  

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

1

Bełchatów

2

Białobrzegi

3

Busko - Zdrój

4

Brzeg

5

Brzesko

6

Chełm

7

Chełmno

8

Chrzanów

9

Częstochowa

10

Drezdenko

11

Gostyń

12

Góra

13

Grodzisk Mazowiecki

14

Hrubieszów

15

Inowrocław

16

Kępno

17

Konin

18

Koszalin

19

Kraków

20

Krasnystaw

21

Lubin 

22

Lubań

23

Łódź

24

Międzyrzecz

25

Milicz

26

Nysa

27

Nowa Sól

28

Oleśnica

29

Opole

30

Ostrzeszów

31

Ożarów Mazowiecki
(w Powiecie Warszawskim Zachodnim)

32

Pabianice

33

Pajęczno

34

Pleszew

35

Police

36

Polkowice

37

Poznań

38

Przeworsk

39

Rawicz

40

Siedlce

41

Sieradz

42

Sierpc

43

Starachowice

44

Szczecinek

45

Środa Śląska

46

Sulęcin

47

Świdnica

48

Tomaszów Lubelski

49

Tarnobrzeg

50

Tuchola

51

Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie

52

Wąbrzeźno

53

Wieluń

54

Wieruszów

55

Wołów

56

Wrocław

57

Zakopane

58

Zawiercie

59

Zduńska Wola

60

Zielona Góra

61

Ząbkowice Śląskie

62

Zgierz

63

Zgorzelec

64

Żagań

65

Żyrardów

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR)

1.

Kielce

2.

Koszalin

   

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS)

1.

Biała Podlaska

2.

Częstochowa

3.

Koszalin

4.

Radom

5.

Rzeszów

   

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (MGOPS)

1.

Karlino

2.

Sianów

 3.

 Opoczno

INNE  INSTYTUCJE

1.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – członkostwo honorowe

2.

Ośrodek Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy „Maria” w Zakopanem – członkostwo honorowe

3.      

ZURiS „Nowak” Zawiercie

4.      

POIK Jaworzno

5.   

Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku 
i rodzinie „DLA RODZINY”

 

Aktualizacja dn. 28.02.2020 r.

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem