ABY UZYSKAĆ AKTUALNE INFORMACJE DOTYCZĄCE POWIATOWYCH CENTRÓW POMOCY RODZINIE
WYBIERZ PCPR Z LISTY W TABELI Z PRAWEJ STRONY

 forum2020

zmiana os1

10-LAT

Smaller Default Larger

Konwent kierowników OPS i PCPR powiatu gostyńskiego

konwent18 lutego 2020 r. w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu odbył się konwent kierowników ośrodków pomocy społecznej i PCPR, działających na terenie powiatu gostyńskiego. Tematami, które zdominowały to spotkanie, były: przeciwdziałanie przemocy, wsparcie rodzin i osób z deficytami, programy i działania wspierające osoby z niepełnosprawnościami, sytuacje trudne we współpracy z mediami oraz ustalenia dotyczące współpracy w 2020 roku.

 

                W obradach uczestniczyli kierownicy Ośrodków Pomocy Społecznej w Borku Wlkp., Gostyniu, Krobi, Pępowie, Piaskach, Pogorzeli, Poniecu oraz dyrektor i kierownicy działów PCPR w Gostyniu.

                Omówiono funkcjonowanie systemu przeciwdziałania przemocy opartego na zespołach interdyscyplinarnych, działających w każdym z gminnych ośrodków pomocy społecznej. Wsparciem dla nich są powiatowe działania: prowadzenie we współpracy z Bonifratrami ośrodka interwencji kryzysowej dla ofiar przemocy w rodzinie z miejscami hostelowymi i prowadzenie przez PCPR w Gostyniu ośrodka interwencji kryzysowej dla osób doznających przemocy oraz dwóch form pracy z osobami stosującymi przemoc w rodzinie w powiecie gostyńskim: tj. programu oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych oraz programu psychologiczno-terapeutycznego.

                W toku merytorycznej dyskusji zwrócono uwagę, m.in. w oparciu o wskazania pokontrolne Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, na przestrzeganie polityki ochrony danych osobowych i konieczność nieudostępniania protokołów grup roboczych członkom tych grup oraz na równe traktowanie wszystkich członków grup roboczych, gdyż do tej pory przedstawiciele jednego z resortów byli, np. przy ustalaniu terminów posiedzeń grup roboczych, traktowani w sposób uprzywilejowany.

                Omawiając działania systemu wsparcia dla rodzin i osób z deficytami, wskazano na potrzebę doboru właściwych osób do pracy z rodzinami, co jest obecnie szczególnie trudne ze względu na niskie wynagrodzenia oferowane tym specjalistom, przez samorządowe jednostki pomocy społecznej i wsparcia rodziny. Uzgodniono też przeprowadzenie wspólnego szkolenia dla asystentów rodzin, koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej i pracowników socjalnych. Na to szkolenie zostaną też zaproszeni rodzinni kuratorzy sądowi. Omówiono też zmiany dotyczące korzystania z powiatowych placówek opiekuńczo-wychowawczych i domów pomocy społecznej.

Kolejnym tematem, poruszonym w trakcie obrad, było przygotowanie się środowiska pomocy społecznej i wsparcia rodziny do konsultacji projektu nowej ustawy o pomocy społecznej, która ma być uchwalona do końca roku. Przypomniano też, że przez sejm nie została przyjęta nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, na którą bardzo oczekiwało środowisko rodzin zastępczych. Z kolei dla powiatowych centrów pomocy rodzinie i powiatów nowelizacja ta była sporym zagrożeniem, m.in. ze względu na znaczący wzrost wydatków na rodziny zastępcze, na który nie zapewniono środków z budżetu państwa. Te niezaspokojone finansowe aspiracje rodzin zastępczych wzmogły widoczny już od paru lat kryzys rodzinnej pieczy zastępczej, objawiający się coraz niższą liczbą kandydatów na bycie rodziną zastępczą.

W następnej części spotkania przedstawiono programy i działania wspierające osoby z niepełnosprawnościami, realizowane przez PCPR w Gostyniu: program „Aktywny Samorząd” i obszary dofinasowań w ramach środków PFRON, które otrzymuje powiat gostyński. Przypomniano zasady korzystania ze wsparcia dziennego, świadczonego przez Środowiskowe Domy Samopomocy w Chwałkowie i w Gostyniu oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piaskach. Zapoznano się też z założeniami projektu partnerskiego Gminy Krobia i Powiatu Gostyńskiego, w ramach którego ma powstać do końca roku Krobskie Centrum Usług Społecznych, w ramach którego powstanie dzienny dom pobytu dla osób z niepełnosprawnościami, mieszkania chronione treningowe, dom seniora oraz nową siedzibę zyska Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie. W ramach tego projektu będzie też realizowane przygotowanie opiekunów do opieki domowej.

Na koniec ustalono też zasady wymiany informacji między poszczególnymi jednostkami gminnymi i powiatowymi m.in. w oparciu o elektroniczne skrzynki podawcze.

Członkowie Stowarzyszenia

Członkowie Stowarzyszenia

Informacje po kliknięciu  

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

1

Bełchatów

2

Białobrzegi

3

Busko - Zdrój

4

Brzeg

5

Brzesko

6

Chełm

7

Chełmno

8

Chrzanów

9

Częstochowa

10

Drezdenko

11

Gostyń

12

Góra

13

Grodzisk Mazowiecki

14

Hrubieszów

15

Inowrocław

16

Kępno

17

Konin

18

Koszalin

19

Kraków

20

Krasnystaw

21

Lubin 

22

Lubań

23

Łódź

24

Międzyrzecz

25

Milicz

26

Nysa

27

Nowa Sól

28

Oleśnica

29

Opole

30

Ostrzeszów

31

Ożarów Mazowiecki
(w Powiecie Warszawskim Zachodnim)

32

Pabianice

33

Pajęczno

34

Pleszew

35

Police

36

Polkowice

37

Poznań

38

Przeworsk

39

Rawicz

40

Siedlce

41

Sieradz

42

Sierpc

43

Starachowice

44

Szczecinek

45

Środa Śląska

46

Sulęcin

47

Świdnica

48

Tomaszów Lubelski

49

Tarnobrzeg

50

Tuchola

51

Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie

52

Wąbrzeźno

53

Wieluń

54

Wieruszów

55

Wołów

56

Wrocław

57

Zakopane

58

Zawiercie

59

Zduńska Wola

60

Zielona Góra

61

Ząbkowice Śląskie

62

Zgierz

63

Zgorzelec

64

Żagań

65

Żyrardów

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR)

1.

Kielce

2.

Koszalin

   

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS)

1.

Biała Podlaska

2.

Częstochowa

3.

Koszalin

4.

Radom

5.

Rzeszów

   

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (MGOPS)

1.

Karlino

2.

Sianów

 3.

 Opoczno

INNE  INSTYTUCJE

1.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – członkostwo honorowe

2.

Ośrodek Rehabilitacyjno – Wypoczynkowy „Maria” w Zakopanem – członkostwo honorowe

3.      

ZURiS „Nowak” Zawiercie

4.      

POIK Jaworzno

5.   

Stowarzyszenie na rzecz pomocy dziecku 
i rodzinie „DLA RODZINY”

 

Aktualizacja dn. 28.02.2020 r.

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem